Az emlékhelyet 2013 január 1-je óta Csesztve Önkormányzata működteti.
A késÅ‘ klasszicista kúria a XIX. század elsÅ‘ felében épült, majd 1864-ben bÅ‘vÃtették.
A kúria 1810-ben Csesztve határának egy részével együtt Majthényi Anna hozományaként került a Madáchok tulajdonába, majd az Ãró-költÅ‘ Madách Imre kapta édesanyjától házassági ajándékul. Az Ãró 1844 decemberében költözött ide Alsósztregováról, s 1853 szeptemberéig élt a faluban, kivéve pozsonyi és pesti raboskodásának idejét, amit az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alatt betöltött szerepe miatt kellett elszenvednie.Â
Az emlékkiállÃtásnak helyt adó kúria bejárata (parkon keresztül), a Kossuth Lajos u. 11.számú ház sarkára kiszögelt tábla szerint közelÃthetÅ‘ meg. Ha nem parkolnak ott a többi ház lakói, akkor hatalmas tábla jelzi a bejárati kapun a Múzeumot. A házszám szerint nem lehet megtalálni az épületet.
Az épület tulajdonosa 1853-tól a költÅ‘ öccse, Madách Károly lett, aki 1864-ben a régi épületet átalakÃttatta. A kiugró épületszárnyakon Madách Imre és Arany János emléktáblája látható. Az épületet szép ötholdas park veszi körül.
A csesztvei emlékmúzeum Magyarország egyetlen Madách-emlékhelye. A nógrádi kisközség kúriájában "Az ember Tragédiája"-nak költője 1844 decembere és 1853 szeptembere között lakott. Számos verse, levele, vallomása kelteződött Csesztvéről Itt élte házassága első, boldog esztendeit - 1845 után feleségével, Fráter Erzsébettel, itt - és innen az egykori megyeszékhelyre, a közeli Balassagyarmatra be beutazva - lett tevékeny részese Nógrád politikai életének a reformkor utolsó éveiben és 1848/49 forradalmas esztendeiben, s végül innen hurcolták el 1852 augusztusában, hogy egyéves vizsgálati fogságot, börtönt és internálást szenvedjen Kossuth bujdosó titkárának rejtegetéséért és szembenézzen a forradalmi szervezkedés vádjával is.
1862 augusztusában nevezetes találkozás szÃnhelye volt az udvarház: ahogy arra az emléktábla is utal, Madách itt fogadta a Tragédia felfedezÅ‘jét, Arany Jánost.
Nagy méretű, természet védelem alatt lévÅ‘ rendezett park veszi körül az épületet, melyben ugyan már kidÅ‘lve, de látható a hatalmas hársfa, amely árnyékában az Ãró napjait töltötte, emlékét kopjafa Å‘rzi,
A kúria 1964-tÅ‘l múzeum, korhű dokumentumokkal idézi föl Madách Imre életét és munkásságát. Személyes bútorai közt itt van a bölcsÅ‘je is. A felújÃtást követÅ‘ új múzeumi anyag hűen mutatja be Madách életét és korát, valamint betekintést ad az Ember Tragédiája c. művébe. Mp3 idegenvezetés a tárlaton, de a tárgyak mellett is tájékoztató tábla segÃt az eligazodásban. Az Ember Tragédiájának rádiós hangfelvétele is meghallgatható.
Az emlékkiállÃtásnak helyt adó kúria bejárata (parkon keresztül), a Kossuth Lajos u. 11.számú ház sakára kiszögelt tábla szerint közelÃthetÅ‘ meg. Ha nem parkolnak ott a többi ház lakói, akkor hatalmas tábla jelzi a bejárati kapun a Múzeumot. Parkolni a (patak) üzlet melletti nagy parkolóban lehet, innen 100 méter a bejárat. A parkban a kúriáig kb 300 méter séta a parkon keresztül, kissé emelkedÅ‘. Külsõ hivatkozások:
|