Pusztazámor kis község kb. 150 m-rel a tengerszint felett BudapesttÅ‘l 28 km-re délre az Etyeki-dombság lankái és az Érdi-fennsÃk között, a Zámorhegy lábánál, a Zámori-patak két oldalán terül el. A faluhatártól kb. fél kilométernyire a főút baloldalán található a község legnagyobb területű nevezetessége, a valószÃnűleg XVIII. században épült Barcza kastély. A fennállása alatt többször is átalakÃtott, mai formájában eklektikus stÃlusú épület az azt körülvevÅ‘ 3 hektáros arborétum-jellegű Å‘sparkban helyezkedik el a Zámori patak jobboldalán.
Az épület jelenleg fogadóként üzemel, az Öreg Tölgy Kastély-fogadó néven. A Tulajdonos szertené műemlékké nyÃlvánÃtani, és a nyilászárokat cserélni.
A nem kevés energiát és pénzt felemésztÅ‘ jelentÅ‘s felújÃtási munka után az épület ismét maradandó élményt nyújtó látványosság, amely jelenleg exkluzÃv lovas kastély-fogadóként üzemel. ElÅ‘terében régiségbolt működik, társalgójában és impozáns nagytermében jelentÅ‘s eszmei értékű műgyüjtemény található. A község társadalmi célú rendezvényeihez a tulajdonos szÃvesen rendelkezésre bocsájtja a kastélyt és annak parkját.
A kertre nyÃló teraszról pompás kilátás nyÃlik a fÅ‘ tisztás végén igen jó érzékkel megkomponált tavacskára, amelynek túloldalán, kis félszigeten klasszicizáló jellegű kerti pavilon áll. A csaknem 120 éves park, melyben a két kúriát összekötÅ‘, vadgesztenyefák szegélyezte sétaút húzódik, eddig ismeretlenül rejtÅ‘zködött történeti kertjeink között, pedig növénygazdagsága, festÅ‘i tájképi elrendezése miatt gyöngyszeme lehetne az országos értékkategóriára pályázó kerteknek.
A nagy tisztás jobb oldali részén igazi meglepetés a látvány: egy szép vérbükk bÃbor lombja elÅ‘tt legalább 250-300 éves kocsányos tölgy tökéletes ágkörű (5 alsó, 5 felsÅ‘), 25 m magas, 25 m átmérÅ‘jű koronája zárja a kert tökéletes varázsát.
A kastély épÃtési korát illetÅ‘en konkrét adatok hiányában csak feltételezések, illetve szakvélemények állnak rendelkezésre. Jelenlegi külsejét a XIX. sz. végén alakÃtották ki, ugyanakkor a kastélypark több száz éves fái és berendezései egy barokk kert eredetére utalnak, ami feltételezi a főépület XVIII. századi épÃtését. A kastély főépülete mai formájában feltehetÅ‘en 1859 és 1877 között épült a korábbi épület elbontása után. A kastély második – átalakÃtási-bÅ‘vÃtési – periódusa 1884 és 1922 között történt, amikor is elnyerte mai eklektikus formáját. Az épület kerti homlokzati oromfala toronydÃszes. A kÅ‘párkányos Ãves oromzatos rizalitban ülÅ‘ kerti kijárat fölött Ãves nyitott timpanonban a Barcza család cÃmere: korona felett három rózsát tartó páncélos kar. A pajzstakaró feletti sisakdÃszen ugyancsak páncélos kar és a pajzsot kocsányos tölgyfa levelek ölelik át.
A II. világháborút követÅ‘en az épület a magyar kastélyok és nemesi kúriák zömének sorsára jutott. Fenntartását elhanyagolták, a különbözÅ‘ célú felhasználások (katonaság, templom, iskola) során jellegét csaknem teljesen elveszÃtette, architektúrája tönkrement, de az épületet és a parkot – hála az itt élÅ‘knek – nem rombolták szét, mert sokáig iskolaként működött. Az 1990-es évek második felében az önkormányzat a kastélyt értékesÃtette. Az új tulajdonos Krajcsovics János régiségkereskedÅ‘ az eredeti tervek és dokumentumok alapján képzett mesterekkel restauráltatta az épületet XIX. századvégi eklektikus formájában. A felújÃtás során törekedtek a külsÅ‘ kép megÅ‘rzésére. A késÅ‘bbi áttöréseket befalazták, végrehajtották az ablakok és bejáratok korrekcióját, helyreállÃtották a kert felÅ‘li bejárat és terasz eredeti funkcióját, valamint a vakolatarchitektúrát.
A Fogadó 6 szobát tartalmaz, régi butorokkal berendezve, füdÅ‘szobákkal. Mivel állandó recepciós szolgálatra nincs lehetÅ‘ség, Ãgy nem egyéni szoba kiadás a jellemzÅ‘, hanem csoportok, családok részére történik az értékesÃtés. Alkalmas rendezvények tartására is akár 100 fÅ‘s esküvÅ‘ szervezését is vállalják. A parkban van egy szabadtéri úszómedence is, és a tulajdonosnak lovai is vannak.
A jelenlegi tulajdonos, Krajcsovics János régiségkereskedÅ‘ az eredeti tervek és dokumentumok alapján képzett mesterekkel restauráltatta az épületet XIX. századvégi eklektikus formájában. A nem kevés energiát és pénzt felemésztÅ‘ jelentÅ‘s felújÃtási munka után az épület ismét maradandó élményt nyújtó látványosság, amely jelenleg exkluzÃv lovas kastély-fogadóként üzemel. ElÅ‘terében régiségbolt működik, társalgójában és impozáns nagytermében jelentÅ‘s eszmei értékű műgyüjtemény található. A község társadalmi célú rendezvényeihez a tulajdonos szÃvesen rendelkezésre bocsájtja a kastélyt és annak parkját.
A kertre nyÃló teraszról pompás kilátás nyÃlik a fÅ‘ tisztás végén igen jó érzékkel megkomponált tavacskára, amelynek túloldalán, kis félszigeten klasszicizáló jellegű kerti pavilon áll. A csaknem 120 éves park, melyben a két kúriát összekötÅ‘, vadgesztenyefák szegélyezte sétaút húzódik, eddig ismeretlenül rejtÅ‘zködött történeti kertjeink között, pedig növénygazdagsága, festÅ‘i tájképi elrendezése miatt gyöngyszeme lehetne az országos értékkategóriára pályázó kerteknek. A tó partján lévÅ‘ pavilon elÅ‘terét az új tulajdonos oly módon rendezte be, hogy esküvÅ‘i szertartás lebonyolÃtására is alkalmas. A Fogadó névadója az "Öreg Tölgy" is a park dÃsze (legalább 250-300 éves), a gesztenye fasorral együtt.
A faluhatártól kb. fél kilométernyire a főút baloldalán található a község legnagyobb területű nevezetessége, a valószÃnűleg XVIII. században épült Barcza kastély. A fennállása alatt többször is átalakÃtott, mai formájában eklektikus stÃlusú épület az azt körülvevÅ‘ 3 hektáros arborétum-jellegű Å‘sparkban helyezkedik el a Zámori patak jobboldalán. Külsõ hivatkozások:
|