Az egyetlen telefonszámon (melyet több helyen is megtaláltam), nem sikerült kapcsolatot létesíteni, így előzetes bejelentkezésre nem volt lehetőség.
Nem volt más lehetőség, mint személyes látogatásra (még szerencse, hogy más helyszínt is beiktattam, különben hiába tettünk volna meg 600 km-tert. Lónyai református templomban szerencsével jártunk). Azonos eredménnyel, mint ahogy Magyarországon egy katolikus templom látogathatósága (leggyakoribb esetek) nincs megoldva (!), a templom ajtaja zárva, még a telek kapuja is, kíírva semmifée elérhetőség, így a belső megtekintése, bemutatása elmarad!
A feltehetően a XIV. század második negyedében emelt gótikus, egyhajós épület homlokzat előtti tornyát Pethő Rozália állíttatta 1750-ben.
Az Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére szentelt templom igazi látnivalói az 1400 körüli évekből származó freskók. A hajó északi falának freskója sárkányölő Szent Györgyöt ábrázolja, mely jelenetet kisebb, festett keretű - Jézus életének eseményeit megörökítő - képek szegélyezik: az ifjú Jézus tanítja a bölcseket, Júdás csókkal árulja el Jézust, Cirenei Simon segít Jézusnak a keresztet vinni. A diadalív homlokzatán Szent Mihály mérleget tart, jobb oldalon Szent Erzsébet a leprásoknak ételt ad. A diadalív bélletében Alexandriai Szent Katalin és Antiochiai Szent Margit alakja vehető ki. A freskók egyenetlen színvonalúak, ami azt valószínűsíti, hogy a mester csak a fontosabb részeket alkotta, a részleteket segédek, inasok festették meg.
A reformáció idején a képeket eltakarták, s a vakolatra 1641-ben népi hímzésmotívumokat, piros-kék levélcsokrokat festettek (valószínűleg ugyanaz a mester dolgozott itt, mint a csarodai templomban, hiszen a motívumok azonosak).
A templom berendezése a XVIII. század végén készült késő barokk stílusban. Külsõ hivatkozások:
|