Az 1905-ben épült, 1997-ben felújÃtott Fridrich-féle fényÃrda (a szentesi Koszta József Múzeum ipartörténeti bemutató helye) az ország egyetlen vidéki fényÃrdája. Csak elÅ‘re bejelentkezés alapján látogatható!
A városképi jelentÅ‘ségű épületben Fridrich János és lányai ill. más szentesi fotográfusok felvételei, műszerei, eszközei és szerszámai tekinthetÅ‘k meg. Itt tárolják a szentesi múzeum helytörténeti gyűjteményének fotótárát, levelezÅ‘lap-gyűjteményét. JelentÅ‘s a fényképészeti- és művészettörténeti szakirodalom, melyet különbözÅ‘ fotóalbumok bÅ‘vÃtenek ki.
Napfény-fotográfiai műterme Fridrich János, az edelényi születésű fényÃró mester 1905-ben épÃtette fel az egykori Görög Udvar-ban napfény-fotográfiai műtermét. Miskolci, kassai és szombathelyi vándorévek után a Hertzl-Hegedűs-féle piactéri műteremben volt segéd, majd mestere halála után azt vezette tovább “Hegedűs utóda”-ként. Már kisinas korában kiütközött képzÅ‘művészeti hajlama, és egész életében jó közepes amatÅ‘r szinten rajzolt és festegetett is. Művészi ereje a a fotográfia kompozÃciójának megrendezésében rejlett. Különös tehetsége volt a hatásos apró részletek megválasztásában is.
Koszta Józsefnek, és Lakos János Pál festÅ‘művészeknek amolyan házi-fényképészévé lett, s mint ilyen nagyon közel került a Kecskeméti Művésztelepet alapÃtó Révész Imréhez és művésztársaihoz is. Műtermének vendégei közt Rudnay Gyulát, és a vásárhelyi festÅ‘k közül Tornyai Jánost és Endre Bélát emlÃthetjük. Szentesen szinte kizárólag Å‘ foglalkozott műtárgyak közvetÃtésével, képzÅ‘művészeti menedzseléssel. Kiváló szeme volt a helyi szobrászok, Koncz Antal és Örkényi Strasszer István munkáinak fotografikus elismertetéséhez is. Sorozataiban kiemelkedÅ‘ helyet foglal el a Benczur-, Iványi Grünwald, és Lakos-féle műtárgyfotók sorozata.
1999 óta a bemutató hely a Koszta József Múzeum Helytörténeti Gyűjteményének kizárólagos része. Önálló iparművészeti- és helytörténeti emlékhely. Hátterében kiszolgáló raktár és fotótár működik, melyben folyamatosan visszagyűlik a Fridrich-fotóanyag. Eddig 2000 db üveg-, 18 ezer sÃkfilm, és kb. 1500 különbözÅ‘ méretű és árnyalatú papÃrkép reprezentálja a képanyagot, mely a néprajz- és várostörténet, valamint a helyi amatÅ‘r művészet történetének “aranybányája”. Folyamatos feldolgozását és az emlékhely szakmai felügyeletét a Péter Pál Polgárház Múzeumban működÅ‘ Helytörténeti Gyűjtemény vezetÅ‘je látja el. Külsõ hivatkozások:
|