A Posta elôtt álló "székely tábla" jól tájékoztatja az idelátogatókat falunk nevezetességeirôl, intézményeirôl.
Miskolctól 60 kilométerre északkeletre található. A legközelebbi város: Gönc (4 km), környező települések: Hejce (7 km) és Vilmány (4 km). 1700-tól hívják Göncruszkának, azelőtt Ruszka, illetve birtokosai után Dobóruszka is volt a neve. 1977-ben Gönchöz csatolták, majd húsz évvel később ismét különvált.
Birtokosai között a Kornis és a Dobó család is szerepelt. Utóbbiak nevét egy ideig viselte is a falu (Dobó Ruszka). Az előbbiek története II. Rákóczi György idejéből való, akkor ugyanis a lengyel trónért folyó harcok során a falut felégető krimi tatárok Kornis Gáspárt elfogták, és váltságdíjat követeltek. Ezért 1663-ban Kornis anyósának, gróf Csáki Istvánnénak adta el ruszkai vagyonát. Utánuk lezárták az ősi templom kriptáját, és az ma is őrzi titkait.
Göncruszkán látható a Szent Katalinról elnevezett Pálos Kolostor, melynek kriptájában a Kornis-, Petneházy- és Dobó-családok leszármazottai nyugszanak.
Innen származik gótikus iparművészetünk ún. Anjou-kárpitja, melyet az esztergomi Főszékesegyházi Kincstárban őriznek. Ez az antependium (oltárelő) a legrégebbi ismert magyarországi egyházi hímzés. Árpád-kori református temploma a község északi részén áll. A templomkertet és a templomot középkori eredetű körítőfal övezi. A félköríves kapun át jutunk a cinterembe - mely évszázadokon át a község temetője volt. A klasszicista stílusban épült római katolikus templom gúlasisakos tornyát félkörívvel záródó haranglábablakok törik át.
Érdemes felkeresni a Kornis-Kazinczy, valamint a Bárczay-Patay-kúriákat Külsõ hivatkozások:
|