Tessedik Sámuel Múzeum épületét a névadó 1791-ben gazdasági iskolának építtette. 1834-ben a Mezőberényből átköltöző gimnázium kapta meg. Falán emléktáblák hirdetik a kiváló tanárok és tanítványok nevét.
Az 1951-ben alapított múzeum 1976-ban költözött idem 1979-ben nyílt meg. Hét teremben mutatja be “Tessedik városa hajdan és ma” címmel Szarvasnak és környékének régészeti, népmuvészeti, gazdaságtörténeti emlékanyagát. A kiállításban gazdag régészeti anyag látható, melyen keresztül a Kárpát-medencében élt népek emlékeit mutatják be az újkokortól a törökök kivonulásáig.
Kiemelkedő értéket képviselnek az egykori “Körös-kultúra” emlékei. Az állandó kiállítás helytörténeti része a Tessedik hagyaték bemutatásával indul, itt látható karosszéke, ivópohara, portréja. Majd a kisparaszti növénytermesztés, állattartás, szántómuvelés, céhes ipar, kultúrtörténeti emlékek, kismesterségek tárgyai láthatók. Ebben a kiállítási részben található Szarvas város címere 1850-bol és Szarvas első pecsétje.
 | A Szlovák tájház a városközponttól távolabb található a vályogból készült nádtetős kis parasztházban kialakított Szlovák Tájház, amely a szarvasiak egykori életébe enged bepillantást. A szarvasi Szlovák tájház egy módosabb szlovák család életébe enged bepillantást. Helységei: tisztaszoba, konyha, kamra. A szoba berendezési tárgyai: a magasra vetett ágyak, a kanapé, az asztal és székek, a tulipános láda, esetleg a bölcső és a rokka. Szinte minden tanyában volt kemence. Ha a konyha szabadkéményes volt, itt füstölték a szalonnát, kolbászt. A kamrában szerszámokat, munkaeszközöket, tárolóedényeket tartottak. |
Felújítására 1998-ban támogatást nyújtott az OMVH. Megfelelő műszaki állapotú. Külsõ hivatkozások:
|