A ház északi udvari szobájában született Kossuth Lajos 1802. szeptember 19-én. A múzeum az életpályájából az indulást és az emigrációban eltöltött éveket részletezi. A bemutatón számos Kossuth-relikvia látható.
A hajdani Nagy Kútparton álló emlékház a falu legismertebb épülete. A földszintes, 2+2+2 ablakos házat Andrássy István gróf. A copf stÃlusú, uradalmi tisztilakként használt épület a régi udvarházak mintájára készült. A magasföldszintes, kontyolt nyeregtetÅ‘s épületet a XIX. században udvari szárnyépületekkel U alakúra bÅ‘vÃtették.
Kossuth László az édesapa tarsolyában ügyvédi oklevéllel hagyta el a Turóc megyei Kossuthfalvát, hogy uradalmi ügyészi szolgálatot vállaljon a monoki Andrássy-birtokon. A Kossuth házaspárnak nyolc gyermeke született, akik közül Lajos a második volt. Az egykori Nagy Kútparton (ma Kossuth Lajos utcában) lévô tisztilakban az elsô emlékkiállÃtást 1949-ben rendezték be. A gyűjtemény az évek során mindig gyarapodott egy-két relikviával, képes, illetve tárgyi emlékkel.
A Kossuth-ház főépületének homlokzati tengelyében helyezték el Kossuth Lajos emléktábláját 1911. május 27-én. A bronz melldombormű alkotója Gárdos Aladár.
Monok nemzeti zarándokhely lett. Az itt bemutatásra kerülÅ‘ tárgyakat a megszűnt Parlamenti Múzeum relikviáiból, a Hadtörténeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum s a ceglédi Kossuth Múzeum gyűjteményébÅ‘l hozták. Helyben gyűjtött műtárgy nem került a kiállÃtásba. A Kossuth Emlékmúzeum 1963 óta a Magyar Nemzeti Múzeum egysége.
A ház ma látható formáját az 1994-ben befejezÅ‘dött felújÃtási munkálatok során nyerte el.
Tállya felé halatva a Kossuth u. 16. szám alatt tekinthetjük meg a műemlék jellegű evangélikus templomot, mely késÅ‘ barokk stÃlusban épült 1786-1788 között. Mai formáját a 19. század végén nyerte el. Berendezése copf stÃlusú. Ebben a templomban tartották keresztvÃz alá Kossuth Lajost 1802-ben. Bár a kutatás már kideritette, hogy nem a tállyai evangélikus templomban hanem Monokon, a szülÅ‘háznál keresztelték meg Kossuth Lajost, a tállyai nép mégis ragaszkodik a hagyományához. A Kossuth család 1803-ban Olaszliszkára költözött. Kossuth Lajos itt töltötte gyermekkorát, itt élt l808. februárjáig.
Külsõ hivatkozások:
|