Szentendre nyugati részén, a Lajos-forráshoz és Dömör-kapuhoz vezető út mellett található 46 hektáros területen.
A szabadtéri múzeum létesÃtését Szentendrén már 1958-ban elhatározták. Ekkor még nem önálló múzeumként, hanem a Néprajzi Múzeum szervezeti egységeként. Az eredeti helyérÅ‘l áttelepÃtett objektumok felépÃtése 1968-ban kezdÅ‘dött meg. A múzeumban felépÃtendÅ‘ objektum részletes műszaki, néprajzi, berendezéseinek, kulturális foglalkozásainak és rendezvényeinek terve a bontások alapján készült el. A konzervált és restaurált tárgyak ez alapján kerültek végleges helyükre.
A múzeum önálló költségvetési szervként 1974-től müködik. Ez év május 31-én láthatta először a nagyközönség az első, még csak részlegesen elkészült tájegységet, a Felső-Tisza-vidéket.
Az 1998-as év végére kb. 40.000 db néprajzi tárgyat Å‘rÃztek az épületekben és a raktárakban. 1981-tÅ‘l tudományos kutatóhely.
Napjainkban Magyarország települési, épÃtkezési és gazgasági formáit 10 néprajzi tájegységben kb.400 épÃtmény segitségével mutatja be. A szabadtéri múzeum Magyarország jellegzetes tájainak népi épÃtészetét, a falusi és mezÅ‘városi társadalom különbözÅ‘ rétegeinek és csoportjainak lakáskultúráját, életmódját mutatja be hagyományos településtÃpusok keretében nagyrészt eredeti épületekkel és tárgyakkal a 18. század végétÅ‘l a 20. század közepéig.
Ezek a következők:- Észak Magyarország,
- Északkelet Magyarország,
- É-magyarországi mezővárosok,
- Felső-Tisza-vidék,
- Közép-Tisza-vidék,
- Alföld,
- Dél-Dunántúl,
- Bakony-Balaton-vidék,
- Kisalföld,
- Nyugat-Magyarország.
2008.04.04 - Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 2,2 milliárd forint jut európai uniós és hazai forrásból a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum új beruházásaira - közölte Bajnai Gordon a Skanzen Örökség Program szerzÅ‘désének aláÃrása alkalmából a szentendrei intézményben pénteken.
Cseri Miklós, a Skanzen fÅ‘igazgatója elmondta: a több mint 2 milliárdos fejlesztés 4 beruházást foglal magába. Ezek közé tartozik - az eddigi 7 tájegység mellé - az Észak-magyarországi Falu felépÃtése, amely a Hernád és az Ipoly környéki, fÅ‘ként palóc terület hagyományos épÃtkezését és életmódját mutatja majd be.
Új bejárati épületet is kialakÃtanak, amely a mezÅ‘hegyesi vasútállomás 1880-as állapota szerint épül fel, és egy 2,4 kilométer hosszú pályán futó Skanzen-vasút is megépül 5 állomással. A fejlesztés fontos eleme a már átadott Nyitott Muzeológiai Műhely, amely a muzeológusok munkájába enged betekintést a látogatóknak - tette hozzá a fÅ‘igazgató.
A Skanzen Örökség Program célja a szabadtéri múzeum élő jellegének fejlesztése, az élményszerű ismeretterjesztés feltételeinek megteremtése. A most zajló beruházás eredményeként a jelenlegi évi 220 ezres látogató szám 2010-ig egyharmaddal emelkedhet - vélekedett a két tárcavezető. Külsõ hivatkozások:
|