A község fÅ‘terén, a Szentháromság téren áll a Szent György plébániatemplom. Az 1770-es években felszentelt barokk templom oltárképei valószÃnűleg Dorfmeister, esetleg Maulberts munkái. A mecseknádasdi plébánia 18. századi újraszervezésekor, 1719-ben a hÃvek még a fölsÅ‘faluban álló kisebb Szent István templomot használták plébániatemplomként. Az egyházközség egyik jelentÅ‘s plébánosa, Nikolaus (Miklós) Pfeiffer idejében épült fel az új templom a falu birtokosának, Klimó György pécsi püspöknek a támogatásával, Ãgy a templom a titulusát a püspök védÅ‘szentjérÅ‘l, Szent György vértanúról kapta.
A templom alapkÅ‘letétele és felszentelése között 10 év telt el (1760-1770). Barokk stÃlusban épült egyhajós, homlokzati tornyos templom. A szentély félkörÃves záródású, és három boltszakasza van. TervezÅ‘jét nem ismerjük. A templomban összesen négy oltár van, három barokk-kori, valamint a II. vatikáni zsinat után elhelyezett ún. "szembemisézÅ‘ oltár". A három igen kvalitásos barokk oltárkép alkotója a neves bécsi festÅ‘, a kapucinus Johann Baumgartner volt. Sajnos a képek igen rossz állapotban vannak, hisz megfestésük óta nem lettek restaurálva. Belátható idÅ‘n belül nem is lesznek, mivel ennek költsége akkora, hogy egy ilyen kis közösség azt nem tudja finanszÃrozni.
A templomban látható Skóciai Szent Margitnak, a skót nemzet védÅ‘szentjének ereklyéje, mely a skót katolikus egyház, jelesül G. J. Gray bÃboros-érsek ajándéka. Az ereklye 1971-ben, dr. Cserháti József megyéspüspök kérésére került egyházmegyénkbe. Az eredeti, teljes ereklye megosztásra került, és a másik része a Pécs melletti Kozármisleny akkor épült, és Skóciai Szent Margitnak szentelt plébániatemplomába került.
Szentháromság szobor A falu központjában, a plébániatemplom elÅ‘tti tér - hivatalos nevén Templom tér(!) - alsó részén áll az 1909-ben elkészült, vasrácsos kerÃtéssel övezett nagy méretű, historizáló Szentháromság emlék, mely monumentális megjelenésével uralja a teret. FelállÃtását a pécsi illetÅ‘ségű Prém Lujza - állÃtólag egy, a 19. sz. végén itt szolgált plébános rokonának - nagylelkű adománya tette lehetÅ‘vé. IdÅ‘sebbek úgy emlékeznek, hogy az ajándékozó egy egyházi karitatÃv intézményt akart a faluban létesÃteni, amire nem kapott engedélyt, ezért a pécsi házának árából ez az emlék készült el. Alkotója Kálmán Ede pécsi szobrász volt. Anyaga puha, de fagyálló osztrák kÅ‘. A rajta lévÅ‘ mellékalakok részben árpádházi szentek: István király (elÅ‘l nyugatra), nyulak-szigeti Margit (ekkor még nem volt Nádasdon Skóciai Szent Margitnak kultusza!) (hátul nyugatra) és Erzsébet (elÅ‘l keletre), a 4. szobor pedig Szent György, a plébániatemplom védÅ‘szentje (hátul keletre).
A körmenetekkor a Szentháromságot megkerülve fordulunk vissza a templom felé, és szokásosan itt van felállÃtva az egyik úrnapi oltár is. A Szentháromságot, melyet az elmúlt majd száz év eléggé megviselt, többször fel kellett újÃtani. ElÅ‘ször 1964-ben, majd pedig 1996-ban.
Külsõ hivatkozások:
|