Forrás: Új Ember katolikus hetilap 2001.04.15 , LVII. évf. 15.-16. (2751.) - Cser István
A XX. század elsÅ‘ harmadában, amikor a külvárosok, a külsÅ‘ kerületek még csaknem üresek voltak, az akkori városvezetés templomokat épÃttetett a nyomorúság mélységei fölé, a szegénytelepek grundjaira, KÅ‘bányára, a Haller térre, a Lehel térre, a Béke térre, stb. "Gyerekek! Valahol szúrjátok le a keresztet, és kÃvánom, hogy ott fölvirágozzon az Isten országa a kereszt jegyében és nevében" - mondta az idÅ‘sebbek szerint Csernoch János bÃboros, hercegprÃmás a Mária Valéria-telepi templomépÃtés szervezÅ‘inek.
A keresztet az ÜllÅ‘i és Ecseri út sarkán szúrták le a földbe, s ha már Ãgy adódott, el is nevezték Szent Kereszt-templomnak. A templom legbecsesebb ereklyéje az a SzentföldrÅ‘l származó cédrusfából készült kereszt, amelynek ereklyetartója a Golgota keresztjének szilánkját Å‘rzi. Az ereklyetartó kereszt a Golgotát ábrázoló falfestmény alatt, faragott tölgyfából készült asztaloltáron, a XV. századi gótikus Szent Ilona szobor kezében látható, méltán jelenÃtve meg a templom titulusául szolgáló Szent Kereszt felmagasztalásának eseményét.<
A város tehetÅ‘sebb polgárai nemcsak szakértelmükkel, hanem adományaikkal is támogatták az épÃtkezést. Többek között Borszéki Truksz JenÅ‘, a pénzügyminisztérium tisztségviselÅ‘je és Szendy Károly polgármester is. A Fábián Gáspár tervei szerint és irányÃtásával elkészült neoromán stÃlusú templomot 1930. szeptember 14-én szentelte fel Serédy Jusztinián bÃboros, hercegprÃmás.
A főútvonalak találkozásánál magasodó istenháza hetven év alatt kÃvül-belül elvesztette vonzó szépségét. Nemcsak a háborús sérülések okoztak gondot, de az egyre forgalmasabb város szmogos levegÅ‘jének korma is belepte a falakat. Kerényi Lajos plébánossal az élen az egyházközség vezetÅ‘i mintegy négy évvel ezelÅ‘tt elhatározták, hogy méltóvá varázsolják a templomot a Szent Kereszthez és az azon függÅ‘höz. A hÃvek áldozatkészségével s a kerületi önkormányzat támogatásával megújult a szent épület. A fekete falak kivilágosodtak, a belsÅ‘ tér szebb, korszerűbb és meghittebb lett. SzÃnes üvegablakokon tör át a fény a szentélybe, s megvilágÃtja a restaurált falfestmények egy részét - mindez a templom káplánjának, Szabó Zoltán festÅ‘művésznek köszönhetÅ‘. Szeretnének egy urnatemetÅ‘t is létrehozni, toronyórát fölszereltetni, s a templom külsÅ‘ megvilágÃtását is megoldani, hogy a városba érkezÅ‘ utazó, s a városlakó az esti szürkület után is gyönyörködhessen az épület pompájában.
A felújÃtás megvalósult, toronyóra felkerült a toronyba, urnatemetÅ‘ ilétesűlt, szvilágÃtást is kapott, valóban szép látvány este kivilágÃtva.
Külsõ hivatkozások:
|