A budai várban, a Dísz téren található a középkori alapokon álló De la Motte palota, amelynek emeleti egymásba nyíló szobasorának falain csodálatos, 1760-1790-ből származó barokk-rokokó és koraklasszicista díszítőfestés tekinthető meg.
Az épület két középkori ház egyesítésébol és újjáépítésébol jött létre Buda töröktől való visszafoglalása után. Az egyik ház az ostromban teljesen rommá lett, a másiknak néhány fala, boltozata és egy pincéje megmaradt. Az újjáépítés - azaz a mai Dísz téri szárny korabarokk kiépítése - a XVIII. század elején történhetett, amikor Schulz János és felesége volt a tulajdonos.
Az épület 1948-ban történt gyors helyreállítása után elsoként 1953-ban a barokk homlokzatot állították helyre az utcakép javítására, Boros László tervei szerint. Az épületet azonban továbbra is lakásként használták, míg végül 1962-ben megkezdodött a tatarozás, mely eredetileg a meglévo lakások helyreállítását és korszerusítését célozta.
A födémcsere megkezdése elott a lakások kutató-sávjában elobukkantak a falfestések, majd a szobák falairól a mintegy 14-15 festés réteg eltávolítása után a térre nézo emeleti szobákban eredeti XVIII. századi, mind színekben, mind figurális mintákban igen gazdag al secco technikával készült falfestések kerültek elo. A falfestés jelentoségét fokozza az a tény, hogy újkori falfestések közül a budai várban ez ideig csak copf jellegűek bukkantak elo, míg itt 1760 tájékáról származó barokk formát követo díszítofestést tártak fel, majd restauráltak. A képeken sem művészi szignó, sem évszám nem található, azoknak készítési idejét mégis 1760-ban határozhatjuk meg, egyrészt, mert formailag erre az idoszakra datálhatók, másrészt a szabadkézzel készült qualitásos festést csak igényesebb tulajdonos készíthette, ez pedig csak az akkori tulajdonos de la Motte báró, késobb gróf személyében valószínűsítheto. A helyreállítás 1963 tavaszán fejezodött be.
A falképek legutolsó tisztító restaurálását 1987-ben végezték el Rády Ferenc irányításával, aki a péceli kastély dísztermi freskóinak restaurálásán is dolgozott.
A 1992-ben alapított Műemlékek Állami Gondnoksága (mai Forster Központ) 1998-tól gyakorolja a De La Motte palota vagyonkezelői jogát. Mivel szándékunkban áll megvalósítani az 1963-as rekonstrukció célkituzéseit, vagyis a díszteremsort életmód-történeti bemutató és rendezvényi térsorrá alakítani, máris számos korabeli mutárggyal rendelkezünk, (bútor, csillár, stb.) és ezeket folyamatosan bovítjük. Megtörtént a barokk lépcsoház tönkrement lépcsokarának rekonstrukciója, a mellékhelyiségek korszerusítése. Megszülettek a tervek az emeleti helyiségek futésének átalakítására. A bemutató termek kialakítására 2000.-ben programterv készült.
A látogatók számára a "Patikus Háza" néven megnyitották a Palotát, miután a Hivatal kiköltözött a Palotából. Külsõ hivatkozások:
|