Belül csupán néhány fotóra volt időm, mert a lelkész éppen indulóban volt a vasúthoz, de mégis kinyitotta a templomot, köszönetem!
A török hódoltság alatt elnéptelenedett vidéket az 1713-ban Veszprém megyébÅ‘l jövÅ‘ 8 magyar, illetve 1722-ben hozzájuk csatlakozó Hesseni evangélikus telepesek népesÃtették be. A magyar és német kultúra egymás mellett élésének és egymás gazdagÃtásának szép példája volt vidékünk, ahol a kitartó szorgalmas munka hamarosan gazdasági virágzást eredményezett. A kitelepÃtés után számában felére csökkent gyülekezetek pedig ma már egyre jobban elöregedÅ‘ és munkalehetÅ‘ség hÃján fiataljait elvesztÅ‘ közösségekként sok esetben puszta létükért küzdenek. Egyházközségünk minden lehetÅ‘séget megragadva próbálja újabb és újabb formákat keresve krisztusi küldetését betölteni.
Itt ezen a tájon végzi szolgálatát a Gyönk és Környéke Evangélikus Egyházközség. TÃz, valamikor többnyire önálló evangélikus gyülekezet alkotja egyházközségünket: Murga, HÅ‘gyész, Kalaznó, Varsád, Miszla, Udvari, KeszÅ‘hidegkút, Belecska, Szárazd, Gyönk- ahol az 1948-as kitelepÃtés elÅ‘tt jelentÅ‘s számú német nemzetiségű evangélikusság élt és 5 lelkészi állás volt. Külsõ hivatkozások:
|