2011.06.11 - bejegyzés. Befejeződött a vár rekonstrukciójána (részleges) II.szakasza, megtekintettük az eredményt, színvonalas felújítás, szépe épület belső, színvonalas kiállítási anyag, Európai színvonal. A lágogatóközpont kialakítása még folyamatban van, így a parkolás és várba való bejutás némi kényelmetlenséggel jár, de akkor is érdemes felkeresni már most! A felújítás során akadálymentesítésre került (lift, WC).
Új képalbum hamarosan! Új WEB portálja lett a várnak: www.svsz.hu (Siklósi Vár Színház)
2011.01.16. - a felújítás (helyreállítás) folyamatban van, a bejáratnál lévő kivitelezési tábla szerint 2011.02.28 a befejezési határidő. Ott jártunkkor bentről szorgos kopácsolás hallatszott. Tervezett nyitás a felújítás után 2011. tavasza
Kiállítások a várban A vár egész évben látogatható, téli időszakban csökkentett nyitva tartás mellett, azonban ebben az időszakban is érdemes felkeresni a várat, szép élményt nyújtanak a változatos kiállítások és maga a vár épület is.
A vár története Az első dokumentum, egy 1294-ből származó oklevél már Castrum Soklos-ról tesz említést, tehát ebben az időszakban feltételezhetően már áll a római erődítménymaradványokat is tartalmazó vár. Siklós a XIV.században a Gara-család uralkodása alatt lesz először az ország egyik központja, mint a nádor városa.
1401-ben Zsigmond magyar király és német-római császár is raboskodott rövid ideig a várban. A Gara-család birtokvesztése után 1515-től a vár és a város az ország egyik legbefolyásosabb és leggazdagabb családjának, a Perényiék birtokába kerül. Ők fejezik be a várban elkezdett erődítési és átalakítási munkákat, melynek eredményeként az akkori Siklós korának egyik legkorszerűbb hadászati létesítménye, s egyben az egyik legjelentősebb reneszánsz stílusú építménye.
Az 1543.évi török hadjárat Siklóst sem kímélte, 150 évig tartó török hódoltsági időkre a művelődési központ udvarában helyreállított, Európa Nostra-díjas dzsámi emlékeztet. A keleti várárok helyén épült település szerencsésen ötvözte az itt élő nemzetiségek kultúráját, mely az építészeti emlékekben és hagyományokban öltött testet. A görögkeleti templom ikonosztáza, a református templom egyszerűsége és a római katolikus templom Európa-jelentőségű freskói mind-mind kedvelt kiránduló célpontjai az idelátogatóknak.
A vár építészeti emlékei, kiállításai, a római hagyományokon alapuló szőlő- és borkultúra, a máriagyűdi Mária-kultusz megismerése egész napos élményt jelentenek.
Külsõ hivatkozások:
|