A késÅ‘ klasszicista, kora-romantikus zsinagóga 1857-60 között épült. Az alföldi városban egyedülálló zsidó jellegű látnivaló van: hazánkban egyedül itt maradt meg épen és használatban hitközségi létesÃtmény-együttes. A jó állapotú, a hitközség önerejébÅ‘l renovált zsinagóga mellett téli templomot, rabbilakást, hitközségi székházat, iskolát és vágodát találunk. Egyedül a rituális fürdÅ‘t bontották te. A hitközség a XIX. század elején alakult, az elsÅ‘ anyakönyvi bejegyzések 1800-ban Ãródtak. Jelenlegi tagjai hÃven Å‘rzik elÅ‘deik hagyományait és hagyatékát. ÉrdeklÅ‘dni lehet Reinhold Sándor elnöknél.
Hitközségi épületegyüttes (PetÅ‘fi u. l.). A zsinagóga utcára nézÅ‘ keleti homlokzatának frÃzében magyar nyelvű felirat: “Egyedül Istennel". A kertbe lépve feltárulkozik az egyszerűségében is szép, klasszicista romantikus épület. Bejárati homlokzata a kert felÅ‘l, a nyugati oldalon van. Négypilléres, fejezetes nyitott elÅ‘csarnoka felett kettÅ‘s párkányzat (amely az egész épületen körbe megy), e felett timpanon. A homlokzaton héber felirat: "Ez az örökkévaló kapuja". Érdekesség, hogy a betűk kiemelésével megadták az épÃtés idejét: (1)861 (A héber betűknek számértékük is van).
A földszinti templomtérbe vezetÅ‘ középsÅ‘ kapu mellett mártÃrtáblák emlékeztetnek a közösség elpusztÃtott tagjaira. A két oldalsó ajtón keresztül az emeleti nÅ‘i karzatra lehet felmenni.
A zsinagóga hagyományos berendezése szép, gondozott. A tóraolvasó-emelvény a helyiség közepén van, szép faragott korlát övezi, négy sarkán magas, fehér oszlopokkal. A tóraszekrény két oldalán oszlop-párok, felette körablak. A fal baldachint utánzó festése fogja egységbe a fÅ‘fal dÃszeit. A nÅ‘i karzat U alakban fogja körül a teret, magas rácsos mellvédje megfelel az ortodox elÅ‘Ãrásoknak. A téli imatermet és a volt rabbilakást ma is használja a hitközség, az egykori iskolában zeneiskola működik.
Külsõ hivatkozások:
|