A pécsi Püspöki Palota a Pécsi székesegyház nyugati oldalánál található műemléki épület, melyet zömmel a 12. század folyamán épÃtettek. A Püspöki Palotán a 19. században végeztek utoljára nagyobb méretű átalakÃtást Scitovszky János püspök megbÃzásából. A palota köré csoportosult épületek teszik ki azt a műemléki együttest, melybe bele tartozik a Barbakán is. A középkori eredet látható formáit késÅ‘bbi átépÃtések szinte maradéktalanul eltüntették. Az alaprajzi rendszeren és a faltest anyagán kÃvül emlékét nem isÅ‘rzi más, csak az egykori védÅ‘toronnyal megerÅ‘sÃtett kapualj és a délkeleti torony gótikus ablakának töredékei.
A 12. századból való a trapéz alakú udvart közrefogó északi, keleti és déli szárny, valamint a palota mögötti kert északi oldalán álló épület, melynek helyén akkor a várbeli káptalan Szt. Jánosról elnevezett temploma állott. A reneszánsz korban a palotát jelentÅ‘sen átalakÃtották, mely idÅ‘közben folyamatosan gazdagodott és a török hódoltság idÅ‘szakát is majdnem változatlanul vészelte át. Az elsÅ‘ nagyarányú átépÃtésre a 18. században került sor. A század elsÅ‘ felében gazdasági rendeltetésű szárnnyal zárták le az udvar nyugati oldalát. A század második felében pedig Klimó György püspök az egész épületet alapvetÅ‘en korszerűsÃtette. Az északi és keleti szárny fölé második emeletsort húztak és a déli szárnyat meghosszabbÃtották a belsÅ‘ vár délnyugati sarkán álló toronyig. A homlokzatok is egységes barokk arculatot kaptak. A tér felé nézÅ‘ fÅ‘homlokzatot egy 19. századi metszetrÅ‘l ismerjük, amelyen a Pollack Mihály által átépÃtett, klasszicista Székesegyház mellett még a barokk Püspöki Palota áll. A palotán a 19. században végezték az utolsó nagyobb méretű átalakÃtást. 1838-1852 között Scitovszky püspök megbÃzásából lebontották a nyugati szárny egy részét, a hozzá csatlakozó reneszánsz szabad lépcsÅ‘bel együtt, s neoreneszánsz stÃlusban épÃtették át a keleti homlokzatot.
Az impozáns lépcsÅ‘házban elhelyezett műalkotások közül a XVIII. században készült gobelinek érdemelnek figyelmet, amelyeket Mária Terézia királynÅ‘ ajándékozott Klimo György püspöknek. Az ebédlÅ‘t Lotz Károly és Dorffmeister István képei dÃszÃtik.
Látogatható a pipatórium, a konferenciaterem, a püspöki könyvtár eredeti otthona. A termekben a Petró-gyűjtemény mintegy háromszáz, a XX. századi magyar festészet kiemelkedő alkotóitól származó képe látható, a teraszon pedig tavasztól őszig Mayer Mihály jelenlegi püspök több száz darabból álló kaktuszgyűjteménye élvezi a napfényt.
A kert keleti részében egzotikus délszaki, illetve örökzöld növények között több Zsolnay-kerámia és egy kis aranyhalas medence bújik meg. A kert újabb részének térszervezÅ‘ szökÅ‘kútját Trischler Ferenc szobrászművész alkotása, egy kecses nÅ‘alak dÃszÃti.
Abban a szerencsében volt részem, hogy a palotát Mayer Mihály megyés püspök mutata be.
A látnivalók nyitásáról figyelje: http://www.pecsiegyhazmegye.hu/turisztika oldalt, vagy érdeklődjön a következő elérhetőségeken: E-mail: latogatas(kukac)pecs.egyhazmegye.hu Telefon: 06 72 / 513-057 Külsõ hivatkozások:
|