Vörs elÅ‘ször 1261-ben szerepel iratban, amikor az örökös nélkül elhunyt Elek Wörs birtokát IV.Béla király Csák Bánnak adományozta. A vörsiek a XVIII.század elején, Festetics Pál birtoklása idején telepedtek le a község jelenlegi területére. Ezt követÅ‘en is a környék legnagyobb földbirtokosa a Festetics család volt. A falu közigazgatását 1950-1966-ig önálló községi tanács, majd 1990-ig a Balatonszentgyörgyi Községi Közös Tanács, 1991-tÅ‘l-2004-i Vörs-Hollád KörjegyzÅ‘sége, majd 2005. január 1-tÅ‘l Balatonszentgyörgy-Hollád-Tikos és Vörs Községek KörjegyzÅ‘sége irányÃtja balatonszentgyörgyi székhellyel.
A település legjelentÅ‘sebb épÃtménye az 1720 körül felszentelt (Szent Márton püspök) római katolikus templom, száz évvel késÅ‘bb jelentÅ‘sen bÅ‘vÃtették, késÅ‘ barokk stÃlusban átépÃtették.
A Kis-Balaton „fovárosának” katolikus templomában a Jézus SzÃve oltár helyén épÃtik meg évrÅ‘l-évre Európa legnagyobb beltéri betlehemét. A példás összefogással, természetes anyagokból mintegy két héten át készülÅ‘, ötven négyzetméteres betlehem már Advent idején fogadta a hazai és külföldi érdeklÅ‘dÅ‘ket. Harminc láda mohát és harminc fenyÅ‘fát használtak fel idén a betlehem elkészÃtéséhez. Vörsön egyébként 60 éves hagyománya van a Betlehem épÃtésének.
Az idegenforgalmi szezont meghosszabbÃtó, Guiness-rekordra érdemes szakrális látványosságot évente már 40 ezer látogató keresi fel. 2010. február közepéig lehet megtekinteni és 9-17 óráig van nyitva a templom.
Külsõ hivatkozások:
|