Köszönet Vidi Nándorné-nak, aki felhÃvta figyelmemet a Veszprém Megyei Múzeumi Igagzatóság-ra és anyagot küldött, hogy bemutathassam a kiállÃtási helyeket.
Laczkó DezsÅ‘ Veszprém Megyei Múzeum ElérhetÅ‘ségeink: A kiállÃtásokkal és a rendezvényekkel a világhálón, www.vmmuzeum.hu Web-oldalon magyar, angol és német nyelven is jelen vagyunk. E-mail-en: titkar(kukac)vmmuzeum.hu, info(kukac)vmmuzeum.hu Telefon: +36 88 564 310, 426 081, és a +36 88 564 321, Fax: 06 88 426 081
A megyei múzeum Veszprém-kártya, Útitárskártya-TravelMateCArd, Magyar Turizmus-kártya/HungaryCard, Kultúra-utalvány elfogadóhely.
Kukkantson be hozzánk! Veszprémben, a királynék városában a Laczkó DezsÅ‘ Múzeum szecessziós épületében az Erzsébet sétány 1. sz. alatt gazdag kulturális kÃnálat várja. Érkezzen gyalog, kerékpáron, vonattal, vagy autóbusszal, jöjjön családdal, barátokkal, vagy egyénileg, biztosan talál állandó és idÅ‘szakos kiállÃtásaink, tudományos és közművelÅ‘dési célú rendezvényeink, kiadványaink között Ãzlésének, érdeklÅ‘désének megfelelÅ‘ ajánlatot. KiállÃtásaink tudományos tartalmaiban való elmélyedést, a látottak értelmezését érintÅ‘képernyÅ‘s információs tornyok, hangos vezetÅ‘k, beépÃtett audiovizuális eszközök, és elhivatott munkatársak segÃtik. Új állandó kiállÃtásunkban a Látványkönyvtár és tudástárban a kÃváncsi, az informatikai újÃtások iránt érdeklÅ‘dÅ‘k számára exkluzÃv élményt nyújt úgy látványában, mint használata során a Térképgép.
Tágas aulánkban és kiállÃtási termeinkben kialakÃtott pihenÅ‘helyek, múzeumi boltunk kiadványkÃnálata, a ruhatár, akár több órás múzeumi tartózkodás lehetÅ‘ségét is nyújtja látogatóiknak.
Történelem: 1902-ben alakult meg a múzeum támogatására a Veszprém Vármegyei Múzeumi Egylet. Elnöke a fÅ‘ispán, örökös dÃsztagja a megyéspüspök volt, akik a múzeumot jelentÅ‘s pénzösszeggel, könyvadománnyal, festményekkel és műtárgyakkal gyarapÃtották. Az Egylet bár kapott állami támogatást gyakorlatilag társadalmi szervezetként működtette és gazdagÃtotta az ekkor még épülettel nem rendelkezÅ‘ gyűjteményt. 1903-tól igazgatónak Laczkó DezsÅ‘ piarista (kegyesrendi) fÅ‘gimnáziumi tanárt jelölték, aki azt Lóczy Lajos ajánlására elfogadta. A leendÅ‘ múzeum elsÅ‘ leleteit az egykori bakonyszentlászlói plébános Miháldy István mintegy kétezer darabból álló Å‘skori gyűjteménye képviselte, melyet az Országos Múzeumi FÅ‘felügyelÅ‘ség megvásárolt és Veszprémnek ajándékozott.
Az alispán felszólÃtotta a községek jegyzÅ‘it és a rendezett tanácsú városok polgármestereit is, hogy saját hatáskörükben is a legjobb indulattal iparkodjanak a múzeum ügyét elÅ‘segÃteni. Önálló épület hÃján a múzeumhoz közel található Vármegyeháza emeletén, hét teremben nyÃlott meg az elsÅ‘ kiállÃtás 1904-ben. Két teremben a könyvtárat, kettÅ‘ben pedig a raktári anyagot helyezték el. A gyarapodó gyűjtemények pár év alatt megtöltötték a rendelkezésre álló termeket. A könyvtár zsúfoltsága miatt olvasókat nem tudott fogadni, ezért önálló múzeumi épület kellett. Pár év elteltével a mai Erzsébet sétányon (az egykori Plosszer sétányon, késÅ‘bbi nevén Lenin ligetben) jelölték ki az újonnan felépÃtendÅ‘ múzeum helyét, és az épület megtervezésére Medgyaszay Istvánt kérték fel.
Az elsÅ‘ világháború és a gazdasági válság miatt tÃz évig húzódott a befejezés. 1924-ben költöztették át a gyűjteményt, a kiállÃtások megnyitására 1925-ben került sor az országkormányzó Horthy Miklós jelenlétében. (Ennek az alkalomnak a márványtábláját az állandó kiállÃtásban láthatják. A következÅ‘ évben a könyvtár is megkezdhette nyilvános működését. 1932-tÅ‘l 1936-ig, haláláig Rhé Gyula töltötte be az igazgatói tisztet. A második világháborút a gyűjtemény átvészelte, az épületben azonban károk keletkeztek. 1949-ben Rhé Gyula veje, a néprajzkutató, régész és könyvtáros Nagy László tervei alapján megnyÃlt - a múzeumi könyvtár állományából leválasztva - az ország elsÅ‘ körzeti (ma megyei) könyvtára. A rendbe hozott múzeum épületében 1951-ben új kiállÃtást nyitott Vajkai Aurél igazgató, akinek a néprajzi gyűjtemény jelentÅ‘s mértékű fejlesztése is köszönhetÅ‘. 1962-vel megalakult a megyei múzeumi szervezet Éri István szervezésében. A gyorsan gyarapodó gyűjtemény az 1970-es évekre újból helyhiánnyal küzdött.
1972-ben a természettudományi osztály Zircre költözött, ahova a Bakonyi Múzeum név is öröklÅ‘dött 1992-tÅ‘l. Az anyaintézmény 1990-ben vette fel a Laczkó DezsÅ‘ Múzeum nevet. A centenáriumra megújult a múzeum állandó kiállÃtása is, 2006-ban pedig elnyerte az Év Múzeuma kitüntetÅ‘ cÃmet.
A Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatóság Laczkó DezsÅ‘ Múzeumában az alfa program keretén belül 2009. június 27-én nyÃlt a Látványkönyvtár és tudástár cÃmű új állandó kiállÃtás. A tudástár polcain Å‘snyomtatványok, több száz éves antikvák, elsÅ‘ kiadású XVII. - XIX. századi magyar szépirodalmi és tudományos művek sorakoznak.
A TérképGép a múzeum archÃv fotói segÃtségével a múlt térbeli újraalkotására vállalkozik. A látogató több tucat 1945-elÅ‘tti film együttes bemutatásával ismerheti meg Veszprém, Sümeg, Pápa, Tapolca Várpalota és Balaton-felvidék mozgóképpel megÅ‘rzött pillanatait.
(Forrás: Veszprém Megyei Múzeumi Igagzatóság) Külsõ hivatkozások:
|