1994-ben a kórus alatt emléktáblát szenteltek az itt keresztelt Dr. Antall József miniszterelnök, apja, id. Antall József miniszter, és nagyapja, Dr. Szűcs István helyettes-államtitkár, országgyűlési képviselÅ‘, Pestújhely egyik alapÃtójának tiszteletére.
A Pestújhelyi KeresztelÅ‘ Szent János templom és plébánia története /Forrás: http://www.pestujhelyiplebania.hu/templomunk.htm/ "A kiegyezés után fejlÅ‘désnek indult Budapest közelébe költözni szándékozókban felmerült igény hozta létre a Rákospalota területén a XIX. század végén megalakult Széchenyi-telep önállósodásaként 1909-ben önállóvá váló Pestújhely községet. 1911-ben lelkészség alakult, amely a váci egyházmegyéhez tartozott. Kezdetekben a László utcában lévÅ‘ volt Bors villából alakÃtott kápolnát használták, melyet 1916-ban KeresztelÅ‘ Szent János születése titulusra szentelték. A lelkészséget 1921-ben plébániai rangra emelték. Fáradhatatlan és hosszú gyűjtések után, 1926. július 18-án letették a templom alapkövét Pestújhely legnagyobb terén. A modern kései román stÃlusú templom tervét és belsÅ‘ berendezését Kismartoni Lechner Lóránd készÃtette, és a teljes megvalósÃtását Å‘ maga irányÃtotta. Az elkészült templomot 1927. március 25-én, KeresztelÅ‘ Szent János tiszteletére felszentelték.
A fÅ‘oltár, a Szűz Mária oltár és a szószék Krasznai (Krausz) Lajos szobrászművész alkotása. A templom három harangját 1947-ben Szlezák Rafael Rákospalotán a Klára utcában öntötte. Orgonáját 1952 -ben a Rieger gyár készÃtette. 1991 februárjában az újpalotai közösségi házban rendszeresen megkezdÅ‘dnek a szentmisék, amelyeket a pestújhelyi plébános végzett. EttÅ‘l kezdve az újpalotai plébánia megalakulásáig Újpalota a pestújhelyi plébániához tartozott. A teljes külsÅ‘ és belsÅ‘ renoválásra 1992-ben került sor, melynek során megoldották a templom részleges fűtését. Ez alkalommal kerül átalakÃtásra az oltár alatti kripta, melyet megnyitottak az urnás temetések számára. Az egyházmegyei határok rendezése során 1993-ban a plébánia az Esztergom-Budapesti FÅ‘egyházmegyéhez került.
A templomba 2001 után új elektronikus orgonát vásároltak és a baloldali mellékhajó végében új urnatemetÅ‘ kialakÃtására került sor. A Boldog Salkaházi Sára templom felszentelését és az új plébánia megalakÃtását követÅ‘en Újpalota és az azt környezÅ‘ utcák kiválnak a plébániából. A templom egykori papjai közül kiemelendÅ‘ Dr. Bábel Balázs egykori káplán, aki jelenleg a Kalocsa-Kecskeméti FÅ‘egyházmegye metropolita érseke."
Külsõ hivatkozások:
|