2012.szeptember 30-án ünnepélyes keretek között megnyitásra került a felújÃtott Siroki vár. A projekt teljes költsége 365 392 070 forint, 100%-os támogatással.
Nyitva tartás: 2012 október végéig biztosan nyitva, belépőjegy nincs, csupán a parkolásért kell fizetni 400 Ft/nap. További nyitva tartásról még nincs információ, mivel a jelenlegi tulajdonosa a Műemlékek Nemzeti Gondoksága október végével megszűnik és beleolvad egy kormány által újonnan létrehozott szervezetbe, a jövőévi tervek még nem ismertek információ: Márainfo). A rövidesen megszűnő Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) helyét a jogutódként létrehozandó Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ veszi át, amelybe október 31-én a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága is beolvad.
Történet A Bükk és a Mátra határán a Tarna-patak észak felé kiszélesedő völgye felett áll a vár. A középkorban a Tarna-völgyében észak felé vezető utak lezárására és ellenőrzésére igen alkalmas helyen épült, bár elsősorban földesúri magánvár volt, stratégiai szerepet alig játszott.
A Rákóczi szabadságharc idején (1703-11) a várat állandóan 100 lovas védte, mÃg Orczy István befolyására 1709-ben fel nem adták a felkelÅ‘k. A szabadságharc bukása után a várat még rövid ideig meghagyták, de a haditanács elvben már hozzájárult annak lerombolásához. Doria császári tábornok már ekkor elvégezteti az elsÅ‘ robbantásokat, és 1713-ban a többi magyar várral együtt végleg lerombolják. A falak leomlanak, a kazamaták összedÅ‘lnek, eltűnnek a falak magasÃtására mélyÃtett árkok, a törmelék több méter magasan feltölti a várudvart. A falu életét, sorsát meghatározó szerepe véglegesen megszűnt. A csend és nyugalom fellegvára lett, de a romjaiban is lenyűgözÅ‘ látvány elÅ‘tt ma is csodálattal áll meg az idegen.
A képek forrása: http://www.sirokivar.hu/ Külsõ hivatkozások:
|