Jánosháza a Kemenesalja délkeleti peremén, a Marcal mellékén található a csaknem 3000 lakosú nagyközség. Keleti határa nagyrészt sÃk, a Marcal felé ereszkedÅ‘ terület, mÃg nyugat felÅ‘l a Mosó-árok völgyének dombosabb térszÃne húzódik.
A település környéke lakott volt már az ókor idején is, több bronzkori halomsÃrt tártak fel a régészek. Jánosháza aránylag késÅ‘n keletkezett. 1254 táján a Varsányi családé volt a terület, az alapÃtó az e családból származó János, aki várát 1396-ban épÃtette fel. A falu elsÅ‘ Ãrásos nyoma csak a 15. századból, 1428-ból való. Nevét feltehetÅ‘en egykori tulajdonosáról, a szomszédos, ma már csak emlékekben élÅ‘ Varsányt is birtokló Jánosról (JoannesrÅ‘l) kapta. Joannes kisvára a mai várkastély területén lehetett.
A várkastély elsÅ‘ Ãrásos emlÃtése 1510-bÅ‘l való, amikor a király Bakócz Tamás unokaöccsének, ErdÅ‘dy Pétrenek engedélyt adott udvarháza fallal és árokkal való körbevételéhez. 1537-ben Török Bálint ostromolta, majd a következÅ‘ évben el is foglalta. A kis erÅ‘sséget a Choron család bÅ‘vÃtette 1870 táján, melynek során óolasz bástyát és négyszögletes alaprajzú védelmi rendszert épÃtettek ki. Az 1600-as évek elején, egy Bocskai-hadjárat elÅ‘tti gyújtogatást követÅ‘en javÃtásra szorult, majd 1609-ben kora barokk stÃlusban bÅ‘vÃtették. 1732 után visszakerült az ErdÅ‘dyek birtokába a már romos kastély. 1758-ban ismét átépÃtették és lakhatóvá tették, de az 1780-as évekre állapota ismét leromlott. A lakórészre 1855-ben emeletet épÃtettek, utolsó átalakÃtása 1935-ben volt, amikor újabb emelet készült el, ekkor került a ma is látható sisak a toronyra.
A kastély egészen az államosÃtásig az ErdÅ‘dyeké maradt. A II. világháború végén a bevonuló orosz csapatok feldúlták és kifosztották. A háború után egy ideig járványkórház működött falai között, melynek során állapota tovább romlott. KésÅ‘bb mezÅ‘gazdasági szakiskolát és óvodát alakÃtottak ki benne, mÃg a tetÅ‘térben múzeum kapott helyet.
A muemlekem WEB lapon lévÅ‘ információ szerint 2009-ben bemenni nem lehetett, biztonsági Å‘rök a bejáratnál. Talán felújÃtás alatt áll. Külsõ hivatkozások:
|