Lienz egy középkori város Ausztriában, Kelet-Tirol tartományban. A város Lienz kerület központja, egyben egész Kelet-Tirol székhelye. A város az Isel és a Dráva folyó mellett fekszik. 1242. február 25-én nyerte el a városi rangot.
A város körül számos kisebb település, falu található, ezek Lienz agglomerációjába tartoznak (Thurn, Gaimberg, Debant, Tristach, Amlach és Leisach). A város szülötte Josef „Pepi” Stiegler, osztrák olimpiai sÃversenyzÅ‘.
Forrás: http://www.museum-schlossbruck.at/ Bruck kastélya Lienz település határában egy dombon lévő erdőben van, lőrésekkel ellátott várfal veszi körül, belül egy nagy méretű kastély épülettel, amely ma Múzeumnak ad helyet.
A kastély 1252-1277 között épült a Gorizia grófok lakóhelyéül, a neve Bruck (hÃd) , amely a vár alatt vezetÅ‘ I felett Ãvel. A várkastélyt 1,5 méter vastag falak veszik körül, és összes funkcióját tekintve megfelel egy kastély elvárásainak: védelem, képviselet. A kapuzott udvaron lenyűgözÅ‘ épÃtészeti alkotás maga a kastély épülete, amely nyolc évszázadon vészelte át a történelmet. Az évek során a várkastély gyakran változtatta tulajdonosait. Nemcsak tartózkodási vár volt, hanem sörfÅ‘zde, étterem, katonai kórház és kaszárnya is.
1942-ben a város Lienz megvásárolta a magántulajdonosoktól és megnyitotta a nagyközönség elÅ‘tt, melyben Kelet-Tirol Néprajzi Múseum kapott helyet. Nagyszabású átalakÃtáson és felújÃtáson ment keresztül 1999- 2000 között Gerhard Berger Mitter épÃtész tervei alapján, amely lenyűgözÅ‘ kombinációja a régi és az új elemenek.
Gyűjteményes részlegek A Múzeum anyagát négy fő területre lehet osztani:
- Először is a festészet, a grafika és szobrászati alkotások öt évszázadon keresztül - a gótikus oltár és az őshonos képek és szobrok a kortárs művészek munkáiból.
- A régészeti osztály, mely őskori és korai történelmi leleteket mutat be Kelet-Tirol, különösen az egyetlen római város Tirol-Aguntum, a második legnagyobb gyűjtemény.
- A harmadik magában foglalja a különböző tárgyak a kelet-tiroli folklór (pl. szövőszék, ládák, jelmezek, stb), az úgynevezett népi művészet (pl. menyasszonyi ékszer, stb) és a kézműipar, hogy a múzeum Gyűjtemény
- Végül, a természetrajzi gyűjtemény, állatok példányai, ritka ásványok, stb.
Mindent összevetve, az átalakÃtás a középkori grófok várát egy modern, dinamikus múzeummá való átalakÃtása jól sikerült, amelyre a folyamatos fejlesztés a jellemzÅ‘, egy szezonban átlag 40.000 látogató magáért beszél.. Külsõ hivatkozások:
|