A Tokaj-Hegyalja régióban található település zsinagógája 1785-ben, késÅ‘barokk stÃlusban épült, és Magyarország egyik legrégebbi zsinagógájának számÃt. TervezÅ‘i ismeretlenek, de a feltárás rávilágÃtott, hogy lengyel-litván hatások mutathatók ki rajta.
A zsinagóga Mád középpontjában helyezkedik el, a gótikus katolikus templom és a későbarokk református templom közelében. Az együttes zsidók és nemzsidók sok évszázados békés egymás mellett élését jelképezi.
Bár a zsinagóga 1953 óta szerepel a történeti műemlékek listáján, az állagmegóvási, felújÃtási kÃsérletek sokszor több kárt tettek benne, mint segÃtettek volna. A nyolcvanas években volt próbálkozás az épület megmentésére, melynek teteje addigra félig beomlott. Könyvtárat alakÃtottak ki benne, és felújÃtották a tetÅ‘szerkezetet, de a munka abbamaradt, ráadásul közben a 19. századi falfestmények is tönkrementek. Az ezredfordulóra a zsinagóga ismét veszélyes állapotba került: a tetÅ‘ beázott, a falak megrepedeztek, megfakult és lepergett az alacsony minÅ‘ségű falfestés.
A látszólag reménytelen helyzeten az a tény változtatott, hogy a New York-i World Monuments Fund Jewish Heritage Grant programja kezdeményezte a zsinagóga feltárását - ami aztán az épület tulajdonosát, a Kincstári Vagyon Igazgatóságot arra ösztönözte, hogy megbÃzást adjon a rekonstrukció tervezésére. A kivételes nemzetközi összefogásban megvalósult rekonstrukció 2000-ben vette kezdetét. A helyreállÃtott zsinagóga új funkciókat is kapott: koncerttermet, konferenciaközpontot, elÅ‘adótermet alakÃtottak ki benne. 2004. május 9-én a magyarországi Holocaust 60. évfordulójának megemlékezései keretében került sor a helyreállÃtott épület ünnepélyes átadására.
A zsinagóga belsÅ‘ és külsÅ‘ rekonstrukciója 162 millió forintba került, ennek nagy része a Kincstári Vagyon Igazgatóság költségvetésébÅ‘l származott. A World Monuments Fund Jewish Heritage programja 80.000 dollárral járult hozzá a rekonstrukcióhoz, és mintegy 5000 dollár szponzoroktól származik. Az Europa Nostra épÃtészeti örökség megÅ‘rzéséért adható oklevelét kapta meg a mádi zsinagóga az épület sérült szerkezetének és gazdag belsőépÃtészeti jellegzetességeinek helyreállÃtásáért és újjáépÃtéséért.
A krónikák feljegyezték, hogy épÃtésénél asszonyok és gyermekek hordták a köveket, hogy idegen kezek ne érintsék a megszentelt darabokat. Ma is azt tartják, hogy a templom soha nem került megszentségtelenÃtésre. BensÅ‘séges intimitás jellemzi a belsÅ‘ teret, a látogató az ajtóban ámulva gyönyörködik a látnivalón. Az épület külsÅ‘ barokk és copf épÃtészeti stÃlus harmonikus keveredését mutatja, és teszi egyik legszebb magyarországi zsinagógájává.
A zsinagógával szemben lévÅ‘ egykori rabbilakás és jesiva (vallási fÅ‘iskola) a XVIII. században épült barokk stÃlusban. A zsinagóga irányából földszintes, a város felÅ‘l emeletes épület a barokk épÃtészet szép példája. A városkép egyik kiemelkedÅ‘ értéke a kétszintes, szegmensÃvű árkádsort magában foglaló épület, amely a katolikus templom felÅ‘l nyújtja a legszebb látványt. Az épület nagyságát az egykor itt működÅ‘ hÃres jesiva látogatottsága indokolta.
Az épület felújÃtása 2007-ben kezdték meg és a nyagközönségnek, zarándokoknak 2015-ben nyitották meg. Külsõ hivatkozások:
|