Az alábbi tartalmú levelet kaptam (2013. január 13.): Tisztelt Egresi János! Küldöm a móri Lamberg-kastély anyagát, egy word dokumentumban van a történet és a mai állapot, valamint képeket is küldök, elnevezve, hogy melyik kiállításhoz tartoznak. Bármi kérdése adódna, írjon, keressen nyugodtan. Nagyon köszönjük a megjelenési lehetőséget! Üdvözlettel: Budai Edit Lamberg-kastély Kulturális Központ (Mór).
A kérést szívesen teljesítettem, a friss információknak mindig örülök, mert segít napra készre tartani az oldal tartalmát. A Word DOC-ot kissé átalakítottam és mindenki által olvasható PDF formátumra konvertáltam. Köszönöm szépen az anyagot!
Lamberg gróf 1762-ben költséges kastélyépítkezésbe kezdett, a kastély a család nyári rezidenciájaként épült, amely 1766-ban fejeződött be. A gróf Fellner Jakabot bízta meg a tervezéssel, így a magyar barokk kastélyépítészet kiváló alkotása született meg Móron.
A barokk kastély az 1810-es földrengés utáni, helyreállított állapotában látható.
Az egyemeletes, manzárdtetős épület belső falait színpompás falfestések díszítették, az emeleti díszterem és a mellette lévő női szalon falain még ma is láthatók a falfestmények maradványai. A legutóbbi felújításkor (pénz hiányában) a falfestéseket konzerválták és védő festéssel takarták be, csupán néhány részletet állítottak vissza eredeti állapotában, megmutatva szépségüket. A kastély tervezője Fellner Jakab, építtetője Lamberg Ferenc Antal gróf volt.
1810-ben földrengés áldozata lett az épület, ezért a két oldalszárny nagy részét újjá kellett építeni. A főépületet és a melléképületeket egy-egy íves, zárt folyosóval kötötték össze, így alakult ki a zárt udvar.
Az emeleten mára is megmaradt az eredeti "enfilaeos" elrendezés (a termek olyan elhelyezése, hogy a rajtuk nyitott ajtók során végig lehet tekinteni).
Az épületben ma a Lamberg-kastély Kulturális Központ intézménye működik. Az emeleten található a Radó Antal Könyvtár, melynek névadója Mór város szülötte, jeles műfordító, irodalomtörténész, költő volt. A könyvtárban mintegy 70 ezer dokumentumból (könyv, folyóirat, CD, DVD, video-film) válogathatnak az érdeklődők. A földszinten berendezett, és megújult folyóirat-olvasóban számos újság között tallózhatnak, és az internet hozzáférés is biztosított. A földszinten található továbbá a művelődésszervező iroda, ahol a városi rendezvényeket koordinálják. Az udvarról nyílik a múzeumi bolt, amelyet az intézmény működtet.
A kastélyban megtekinthető kiállítások:- Móri Emléktár és Művészeti Kiállítás, melynek része: A "sváb szoba" és kamra
- Helytörténeti gyűjtemény
- Ezerjó Pince-galéria
- Vasarely-szoba
- Wekerle Sándor emlékszoba
- Dr. Zimmermann Ágoston emlékszoba
Nyitva tartás a WEB lapján és a Facebook oldalán
Külsõ hivatkozások:
|