A várat 1569-ben említették először, mikor Bocskai István az eredetileg földszintes, négyszögletes, minden szegletén egy-egy kerek alaprajzú saroktornyos várkastélyt fallal és vizesárokkal erősítette meg.
A várnak, amely Bocskainak fontos győzelmet hozott, nincs többé szerepe. A lepusztult lakóépület helyén 1752-84 között barokk kastély épül, délkeleti részén toronyszobával. A Csanády család nevéhez fűződnek még a XIX. századi jelentős változások: 1850-ben az épület oszlopos klasszicizáló előtérrel bővül, és 1870-ben romantikus-neobarokk átépítéssel nyeri el mai formáját. A kastély 1878-1927-ig a Lakatos családé. A következő tulajdonos már nem lakta az épületet.
A várkastélyból ma z oszlopos előtérrel bővített kastély, az északi sarkán egy hengeres torony és a déli sarkán egy magtárrá átalakított, támfalakkal erősített épületrész látható.
A település megközelíthető közúton: a 4-es útról Püspökladányál rátérünk a 42-es útra, majd Berettyóújfalun keresztül Biharkeresztesig autózunk, innen északi irányban, Pocsaj felé haladva érjük el.
Az egykori kastély ma múzeumként és könyvtárként működik. Bocskai-kiállítás a nagykereki várkastélyban (2004. november 16. ) Forrás: http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=8443
A négyszáz évvel ezelőtt kezdődött Bocskai-szabadságharc valamint a Bocskai család történetét bemutató állandó kiállítás nyílt Nagykerekiben, az egykori erdélyi fejedelem nevét viselő, nemrég felújított várkastélyában. A megújult kiállítóhely a legkorszerűbb szemléltetőeszközökkel, köztük interaktív játszóhelyekkel mutatja be Bocskai Istvánt mint európai szintű politikust és Báthory Zsigmond tanácsadóját, a török elleni harc vezetőjét és a 400 évvel ezelőtt kezdődött Habsburg elleni felkelés kirobbantóját. A kiállítás bemutatja a református Bocskait, akinek a reformáció genfi emlékháza őrzi nevét, és az egykori erdélyi fejedelem valamint Nagykereki és a hajdúk kapcsolatát is. Külsõ hivatkozások:
|