2018.07.01. A kiürült kastélyt a Magyar Cserkészszövetség vette át 2014 márciusában, az épületegyüttesben a tervezett felújÃtás után oktatási, képzési központ nyÃlik (ez volt a terv). Az épÃtészeti tervezést alapos műemléki kutatás elÅ‘zte meg, ennek eredménye, hogy bontásra jelöltek ki több olyan bÅ‘vÃtményt, ami a második világháború után épült, ezáltal a kastély klasszicista bejárata újra láthatóvá válik a fÅ‘utca felÅ‘l és az épület a lehetÅ‘ségekhez mérten visszanyerte egykori pompáját. A kastély parkjában is kárt tett a 2014 decemberi jegesedés, ami egy idÅ‘re elzárta Nagykovácsit a külvilágtól. A kertész tervezÅ‘kkel folyamatban van a kert rehabilitációs programjának kidolgozása, amelynek célja a védett fák megÅ‘rzésével az eredeti tájképi kert helyreállÃtása. A fejlesztés középpontjában egy olyan korszerű oktatási és rendezvényközpont áll, ahol egy modern gépekkel felszerelt (3D nyomtató, CNC gépek) alkotópedagógiai műhelyközpont jön létre, amely innovatÃv oktatási programot nyújt a 10-18 éves korosztálynak, célja a közösségben való alkotás és innováció népszerűsÃtése, a DIY- (csináld magad) közösség támogatása.
2015.07.08 érkezett "Kedves Egresi János,
a nagykovácsi Teleki-Tisza-kastély ügyében Ãrok, ugyanis az ön által üzemeltetett kastélyok-utazas.hu oldalon részletesen szerepel az épület története egészen 2013-ig, az azóta történtek viszont egyelÅ‘re nem kerültek fel. A Nagykovácsi Kastélykomplexum fejlesztésén dolgozó csapat tagjaként szeretnék segÃtséget nyújtani az információk frissÃtéséhez.
Ehhez egyrészt összefoglaltam a legfontosabb tudnivalókat, másrészt küldök linkeket is, ahol bÅ‘vebben tájékozódhat, illetve az azokon talált képeket is használhatja nyugodtan, csak jelölje meg forrásként a teleki-tiszakastely.hu-t vagy a kastély Facebook-oldalát és linkeljen át rájuk. Ha még bármi kérdése volna, szÃvesen válaszolok.
A nagykovácsi kastély sorsa 2013 után A kiürült kastélyt a Magyar Cserkészszövetség vette át 2014 márciusában, az épületegyüttesben a tervezett felújÃtás után oktatási, képzési központ nyÃlik. Az épÃtészeti tervezést alapos műemléki kutatás elÅ‘zte meg, ennek eredménye, hogy bontásra jelöltek ki több olyan bÅ‘vÃtményt, ami a második világháború után épült, ezáltal a kastély klasszicista bejárata újra láthatóvá válik a fÅ‘utca felÅ‘l és az épület a lehetÅ‘ségekhez mérten visszanyerheti egykori pompáját.
A kastély parkjában is kárt tett a 2014 decemberi jegesedés, ami egy idÅ‘re elzárta Nagykovácsit a külvilágtól. A kertész tervezÅ‘kkel folyamatban van a kert rehabilitációs programjának kidolgozása, amelynek célja a védett fák megÅ‘rzésével az eredeti tájképi kert helyreállÃtása.
A fejlesztés középpontjában egy olyan korszerű oktatási és rendezvényközpont áll, ahol egy modern gépekkel felszerelt (3D nyomtató, CNC gépek) alkotópedagógiai műhelyközpont jön létre, amely innovatÃv oktatási programot nyújt a 10-18 éves korosztálynak, célja a közösségben való alkotás és innováció népszerűsÃtése, a DIY- (csináld magad) közösség támogatása. A felújÃtási munkálatok legkorábban novemberben kezdÅ‘dhetnek, a közbeszerzési eljárást követÅ‘en. Jelenleg a kastély parkja hétköznaponként látogatható.
Még több információ: http://teleki-tiszakastely.hu/ http://teleki-tiszakastely.hu/index.php/a-kastely-tortenete https://www.facebook.com/NagykovacsiKastely?fref=ts
Fotók: Képek a kastély belsejéről: http://teleki-tiszakastely.hu/index.php/hirek/37-igy-nez-ki-belulrol-a-nagykovacsi-kastely
Látványtervek: http://teleki-tiszakastely.hu/index.php/hirek/27-elkeszultek-a-legujabb-latvanytervek-a-nagykovacsi-kastely-felujitasarol
Még több kép: https://www.facebook.com/NagykovacsiKastely/photos_stream"
A kastély története:
A pilisi grófság népességének 60%-a a török hódoltság alatt elpusztult. Buda visszavétele után a Habsburgok Buda környékét számukra megbÃzhatóbb németajkú telepesekkel kÃvánták benépesÃteni. A szorgalmas svábok a 150 év alatt elvadult tájon a 18. sz. közepére szÃvós munkával újra emberi életre alkalmas környezetet teremtettek, földműveléssel foglalkoztak. Az eltelt két és fél évszázad alatt elÅ‘bb a Wattay-Róth család, majd a Teleki-Tisza család birtokában volt ez a település.
A képalbumban lévÅ‘ régi fotók: ErdÅ‘s Pál (porcsalma@gmail.com) A nagykovácsi kastély egyemeletes klasszicista épülete 1840 körül, a Teleki család épÃtette. 1849. májusában Görgey fÅ‘hadiszállása volt. Többször átalakÃtották, majd a Tisza család tulajdonába került, gróf Tisza Lajos az 1880-as években átépÃtette a kastélyt, Benedicty József tervei alapján, ekkor került a homlokzatra a Tisza család cÃmere, ma is Tisza kastély néven ismert.
Teleki-Tisza-kastély utolsó birtokosa 1946-ban gróf Tisza Lajos Kálmán, Tisza István egykori miniszterelnök unokája volt. A világháború után államosÃtották, 1956-ban Király Béla nemzetÅ‘rségének is itt volt utolsó szállása. A volt Telki-Tisza kastély 1958-tól az FVM elÅ‘dintézményeinek fenntartása alá tartozó Erdészeti NevelÅ‘otthon lett, és itt nevelkedtek és tanultak a városoktól és falvaktól is távol élÅ‘ erdész családok általános iskoláskorú gyermekei.
Az intézmény 1992-ben profilt váltott, s a közel tÃz hektár területen - melynek nagy része gyönyörű Å‘spark - megalakult az FVM MezÅ‘gazdasági SzakképzÅ‘ Intézete és NevelÅ‘otthona. 2004. szeptemberében az intézmény nevet változtatott, az alapfeladatokat jobban tükrözÅ‘ FVM MezÅ‘gazdasági SzakképzÅ‘ Iskola és Kollégiumra módosult. Kastély tanÃtási idÅ‘szakban kollégiumként szolgál. Nyáron művészeti és kézműves táboroknak, rendezvényeknek ad helyet.
Személyes tapasztalat: A kastély állapota siralmas, a kastély oszlopsoros oldala kordonnal el van zárva, rajta olvasható tábla "Vigyázz omlásveszély!". A kastély belsÅ‘ részein maradandó nyomot hagyott, hogy kollégiumként használják. Szinte minden belsÅ‘ diszÃtléstÅ‘l megfosztották, hálószobákat alakÃtottak ki, lefalazásokkal. Az emeleten lévÅ‘ (tetÅ‘teres) hálótermek elötti tér teljesen beépÃtett szekrényeket kapott (szörnyű látvány a laminált farostlemez halmaz). Az emeletre való feljutást biztosÃtó lépcsÅ‘ katona éveimet idézte fel bennem, sötét szürke műkö lábazat és lépcsÅ‘, sötét lépcsÅ‘ház. Az egész kastély belsÅ‘ borzalmasan lehangoló látvány egy ilyenhez nem szokott szemnek!
Az igazgatói szoba (tanári) a földszinten került elhelyezésre, ennek végében megmaradt még (!), valószÃnű, hogy az eredeti fa lépcsÅ‘szerkezet (korlát, oszlopok, lépcsÅ‘k), ez az egyetlen érték még az épületen belül.
A kastély mellett áll egy torony, amely valamikor vÃztoronyként volt használatos (valószÃnű), jelenleg használaton kÃvüli, mivel a teljes torony kÅ‘bÅ‘l épült, Ãgy még egyben van, de a rajta lévÅ‘ fa szerkezetek már igencsak rossz állapotba kerültek.
Az oktatás céljaira a kastély közelében önálló oktatási épületben vannak (2013.03.11. voltak, megszűnt, üres) a tantermek kialakÃtásra, stÃlusában a kastélyhoz semmilyen módon nem illeszkedik.
A park ápolt (szép is lenne, ha nem Ãgy nézne ki egy MezÅ‘gazdasági Szakiskola esetén), a 10 hektár terület nagy része füvesÃtett, egyik végében van kialakÃtva a diákok gyakorlati foglalkoztatását szolgáló kertészet. A parkból elkerÃtett részen új épületként egy Vendégfogadó került kialakÃtásra (kiskapun megközelÃthetÅ‘), bejárata a fÅ‘utcával párhuzamos hátsó utcából van megoldva. Ebben az épületben szálláshelyek, rendezvény terem, büffé került kialakÃtásra.
2013.03.11. - Megtudtam, hogy mindkét épületet kiürÃtették, 2014-tÅ‘l új tulajdonosa van, lásd fent!
Külsõ hivatkozások:
|