Az anyag összeállÃtásában társszerzÅ‘m volt: Nagy Zsolt Imre apÃtott múzeum az alföldi agrárszocialista mozgalom vezetÅ‘jérÅ‘l, Szántó Kovács Jánosról (1852-1908) kapta nevét. A mintegy 15 ezer tárgyból álló anyag legértékesebb része az állandó tárlaton látható. Az elsÅ‘sorban néprajzi, helytörténeti és régészeti gyűjteményt egy 1930-as évekbeli polgárházban helyezték el. Az épület eredetileg magánház volt: ez látszik a külsÅ‘ megjelenésén is.
A múzeumi gyűjtemény kezdeti magját Juhász Balázs (1874-1930) polgári iskolai és felsÅ‘ mezÅ‘gazdasági iskolai tanár, valamint tanÃtványai által összegyűjtött tárgyak jelentették. Ezt a gyűjteményt fejlesztették aztán tovább, s szélesÃtik, bÅ‘vÃtik ma is a megalakult új múzeum munkatársai.
A múzeumban elsősorban néprajzi, történészeti és részben régészeti tárgyak, dokumentumok találhatók. Ezeknek legnagyobb része orosházi eredetű, kisebb része a városkörnyéki falvakból, s a Vásárhelyi-pusztáról került a múzeumba.
A Viharsarok népe cÃmű állandó kiállÃtás Orosháza gazdasági, társadalmi, történeti fejlÅ‘dését mutatja be, kiemelve azokat a fontos momentumokat, melyek meghatározzák a település összetételét, fejlÅ‘désének folyamatát és társadalmának arculatát. A kiállÃtott korabeli tárgyak, dokumentumok, fotóreprodukciók felidézik az egyes korok hangulatát is. Csak néhány az érdekesebb tárgyak közül: látható itt párosfazék, taligás pipa, pásztorkészségek, dinnyekalap, cifraszűr, farkasfogó horog, Rózsa Sándor körözÅ‘levele. A korabeli viseleteket élethű paraszt-, pásztor- és betyárbábu "hordja".
Külsõ hivatkozások:
|