Az Őskohó Múzeum a somogyfajszi II. számú műhelygödör köré épült. Az eredeti helyszínen megtekinthető a feltárt műhelygödör a talajba mélyített kohókkal, a feltárt fúvókákkal, salakokkal, bucákkal, a honfoglalás korának vaskohászatát bemutató kiállítással.
Egy, a honfoglalás korában működött (X. századi) vasöntő műhelyt mutat be az Őskohó Múzeum. Ez a kohó úgynevezett gyepvasat dolgozott fel, amelynek fémtartalma elérheti a 30-40 százalékotot is. Annak idején a műhelyt egy 6x8 méter területű gödörben képezték ki, a kemencéket a gödör oldalába mélyítették. A kemencék elhasználódása után a műhelygödröt hasonló méretű műhellyel bővítették, miközben a korábbi gödröt fokozatosan betemették a vasolvasztás melléktermékeivel. Egy ilyen feltárt műhelygödröt mutat be a múzeum.
A gyepvasérc (réti vagy taviérc) mocsarakban, pangó vizes területeken képződő porózus, agyaggal keveredő barnavasérc (limonit). A magas vastartalmú vizekből a vas vasoxid formájában a felszín alatt kisebb csomókban, szemcsékben kiválik. Kohászati felhasználása a történelmi időkben jelentős volt, ma már nem számottevő.
A Múzeumi bemutató helyhez, jó minőségű aszfalt úton lehet eljutni a településről, az út ki van táblázva. Autóval is megközelíthető (egy nyomsávos, erdei, de aszfaltos út).
Az országban egyedülálló bemutató hely, egyben emlékhely is Külsõ hivatkozások:
|