A Trianon utáni határ megvonásánál Somoskőűjfalu határának északi részét a mai Szlovákiához csatolták, ott az 1920-as években települt Sátorosbánya, mint újonnan alapÃtott szlovák község.
Múltat idézÅ‘, hÃres ütközetek emlékei. Valódi épÃtészeti ritkaság, a többszáz éves események azonnal szemünk elé kerülnek. Történelmi bemutatók és hadijátékok szórakoztatják látogatókat.
A vár a Szlovák oldalon van, de tavasztól-őszig a magyar oldalról személyi igazolvánnyal látogatható, Magyar Határőr enged át. A túloldalon pénzt szednek a megtekintésért, forintot is elfogadnak. Különleges látvány a vár tövében (Szlovák oldalon) lévő bazalt "orgonák". 10-15 km autózással megtekinthető a Salgói vár, érdemes "felmászni" a kissé meredek sétaúton, ennek megtekintése ingyenes.
Vár története: http://www.eszakivarak.hu/magyar/somosko.htm Salgótarján városától északi irányban, a Medves egyik vulkánikus kúpján dacolva az évszázadokkal emelkedik SomoskÅ‘ vára. Bár az országhatárt jelzÅ‘ kerÃtés elválasztja a községtÅ‘l, de a szomszédos két állam uniós tagsága után már könnyűszerrel megközelÃthetÅ‘ a történelmi műemlék.
A XIII. század végén a messzi környéket uraló Kacsics nemzetség tagjai emeltették első részeit. 1320-ban Anjou Károly király serege foglalta vissza, új földesura Szécsényi Tamás erdélyi vajda, majd leszármazói laktak falai között.
A török hódÃtók 1576-ban foglalták el, lófarkas zászlóikat 1593 Å‘széig lengette a szél ágyúbástyáin. VégsÅ‘ romlását az 1682-ben támadó tatár lovasok okozták, akik felgyújtották a várat. Az 1970-es években kezdték el helyreállÃtását, ami sajnos jelenleg szünetel.
A Várhegy oldalában geológiai érdekességet jelent a hÃres bazaltömlés és a letöredezett vulkáni tufából keletkezett kÅ‘tenger. Külsõ hivatkozások:
|