A 15. században bányavárosnak számÃtó Nagybörzsöny település központjától távol, dombtetÅ‘n emelkedik a tökéletes arányú román stÃlusú falusi templom, amelyet 17. századi kÅ‘fal övez.
A templom hajója és szentélye a 13. század elején épült, majd a tatárjárás után egészült ki a dÃszes fÅ‘párkánnyal és toronnyal. Ez volt a település plébániatemploma egészen a 15. század elejéig. Amikor Zsigmond király német bányászokat telepÃtett ide a nemesércek kitermelésére, Å‘k a völgyben alakÃtották ki lakhelyüket, s akkor épült föl a nagyobb méretű Bányásztemplom. Amikor az az evangélikusok birtokába került, a katolikusok használták ismét a Szent István tiszteletére szentelt román stÃlusú régi templomot. KésÅ‘bb temetÅ‘kápolnává vált, mert a magyar lakosság beolvadt a német bányászközösségbe, és nem volt szükségük külön templomra.
Az 1690-es években már a berendezése is szinte teljesen eltűnt, az oltáron kÃvül alig akadt benne felszerelés. 1779-ben annyira lepusztult, hogy gondolkodtak a lebontásán is, erre azonban a király és a püspök adományának köszönhetÅ‘en szerencsére nem került sor.
1894-ben egy villámcsapás után kellett helyreállÃtani, 1904 és 1907 között Gyakus László vezetésével tatarozták. 1965-66-ban R. Ratkai Ida vezetésével műemléki feltárást végeztek, majd Erdei Ferenc tervei alapján szakszerűen helyreállÃtották. 1990-ben életveszélyessé kellett nyilvánÃtani, mert a falai annyira megsüllyedtek, hogy repedések keletkeztek rajtuk. A Szent István Király AlapÃtvány támogatásával Sedlmayr János tervei szerint néhány éven belül helyreállÃtották, és a csapadékvÃz elvezetésével a további süllyedést is megállÃtották.
A templom körüli falat valószÃnűleg a 15. században épÃtették. A keleti kapu fölött olvasható felirat (ANNO 1632 ZACHARIAS POP FIERI FECIT) feltehetÅ‘leg arra utal, hogy Pop (vagy Pap) Zakariás 1632-ben felújÃtotta. Külsõ hivatkozások:
|