STOCKINGER ARTUR (írásaiból szerkesztett könyv: A Puszták Plébánosa)
A plébános Szekszárdon született 1926. novemberében. Egész életét a tolnai dombok között töltötte, ez meghatározta e táj iránti vonzalmát, szeretetét. Káplánéveit Újpetrén, Villányban töltötte. 1974-tol haláláig (1994) Nagydorog plébánosa volt.
A világra való kitekintés és az emberekkel való ismerkedés vágya hajtotta újabb és újabb utazásain. Módszeresen figyelte a különböző népek jellegzetes vonásait, szinte antropológusként ismerte az embertípusokat.
Kívánságának megfelelően kerül bemutatásra féltve őrzött kalapgyűjteménye. A gyűjtemény nem tudományos szemléletű, hanem a világra nyitott ember -a jóérzékű amatőr gyujtő- érdeklődését tükrözi. Sokszínűsége és változatos gazdagsága azonban jól szolgálja a plébános úr mindenkori szándékát: szórakoztat, emlékeztet és tanít.
KALAPOK, SIPKÁK ÖLTÖZETEK A KIÁLLÍTÁSON A kiállításon több, mint 160 kalap és sipka látható a világ számos tájáról, Európából (Anglia, Skócia, Olaszország, Balkán, Skandinávia, Spanyolország) Afrikából (Tunézia), Ázsiából (Törökország, Japán, Kína, Mongólia, Közép-Ázsia, Közel-Kelet) és Észak-Amerikából. A magyar kalapviseletet sok jellegzetes fejfedő képviseli. Számos jelegzetes öltözék teszi életszerűbbé és színesebbé a kiállítást. Stockinger Artur néhány személyes tárgya, idézi fel a gyűjtő-utazó-tanító plébános személyiségét.
A kalap- és sipkagyujtemény állandó kiállítás, folyamatosan megtekinthető bejelentkezéssel, a látogatás ingyenes! Munkanapokon 10 -18 óra között bejelentkezés a Kalapmúzeum melletti Könyvtárban, Fofai Mirtillnél: telefon: 06 75 532 085 ill.06 20 389 5955. Munkaszüneti napokon: Markó János (Jókai u. 7. Telefon: 06 75 332 413)
Tájház /helytörténeti gyűjtemény/ cím: 7044 Nagydorog, Kossuth L. u. 67. kapcsolattartó: Markó János elérhetőség: 75/532-263 nyitva tartás: előzetes bejelentkezés alapján Külsõ hivatkozások:
|