Az épület együttes (beleértve a templomot is) teljes felújÃtása befejezÅ‘dött, egy új Látogatóközpont kialakÃtásával emelték az idegenforgalmi értékét.
Zirc nevének eredetére több magyarázat létezik: lehetséges, hogy a szürc = szÃv szóból származik, mint a Bakony szÃve, de sokan a szürec = makkoltatás szóból eredeztetik.
A III. Béla alapÃtotta kolostor háromhajós temploma a legnagyobb ciszter templomépület volt a középkori Magyarországon. Egyetlen fennmaradt oszlopa emlékműként áll a Martin Wittwer tervei szerint épült barokk rendház közelében. A barokk épületegyüttes a hazai ciszter kolostorok közül a legjelentÅ‘sebb emlék.
A város jelképe a ciszterci Bazilika minor, a régi templom helyén épült az 1700-as években (1737-1752), barokk stÃlusban. A templom belsÅ‘ tere az utóbbi 8-10 évben igen nagy változáson ment át: a freskókat restaurálták, és ennek során derült ki, hogy az idÅ‘snek festett arcok alatt eredetileg fiatal személyek arcai láthatók, a fehérre átfestett szobrok pedig arannyal vannak bevonva. A templom tervezÅ‘je Witwer Márton, a freskókat Wagenmeister József, a Mária mennybemenetelét ábrázoló fÅ‘oltárképet Franz Anton Maulbertsch készÃtette.
A bazilika minor legértékesebb látnivalói a Boldogságos Szűz Mária mennybevitelét ábrázoló Maulbertsch oltárkép, a Wagenmeister freskók, a koncert orgona, a faragott szobrok, berendezések. A templomhoz csatlakozó klasszicista monostort 1726-1927-ig épÃtették.
A templomban és a múzeumi részben külön fizetés ellenében (300 Ft) lehet fényképezni.
A templomhoz kétemeletes rendház kapcsolódik, amely a XVIII. század elso felében épült ki, majd a 19. század közepén egy újabb keleti szárnnyal bovült. Ugyancsak ekkor készült el a kolostor könyvtára, amely otthont ad gazdag könyvgyujteményének. Ezek az átalakÃtások már klasszicista stÃlusban készültek, Ãgy az épület új homlokzati megjelenést kapott. A templomban óránként van vezetés, a vezetést az apátság szerzetese végzi, újszerű, korszerű, és tartalmas vezetésben van része a látogatónak.
A város központi részén elhelyezkedő ciszterci monostor jellegzetes épülete két fontos intézményt fogad be.
Az ország egyetlen vidéki természettudományi múzeuma, a Bakonyi Természettudományi Múzeumvisszakerült a felújÃtás elÅ‘tti helyére az elsÅ‘ emeletre. A természettudományi múzeum 1972 óta működik, kikállÃtásán diorámákban mutatják be a Bakony élÅ‘világát, valamint a Kárpát-medence ásványait. A múzeum feladata a Bakony hegység faunájának, flórájának és geológiájának vizsgálata.
Az épület második emeleten, az Országos Széchényi Könyvtár Reguly Antal Műemlékkönyvtára A műemlékkönyvtár 65 000 kötetes állománya nagyrészt 18-19. századi, de találhatók egyedülálló Å‘snyomtatványok is. Az épület különlegessége a kazettás dongaboltozat és az intarziás parketta, faberendezések – ez utóbbiak Wilde Mihály asztalosmester munkái. A könyvtár is látogatható 30 percenként indÃtanak vezetéses látogatásokat. Külsõ hivatkozások:
|