A zsidó közösség már nincs a településen, de még áll az 1911-ben épült szecessziós zsinagóga .A változatos tömegalakÃtású, gazdag ornamentikájú épület tervezÅ‘je Dobovszky József szentesi épÃtész volt.
Az épületen megtalálhatók a helyi polgárság szokásos dÃszÃtÅ‘elemei, mint az 1891-ben alapÃtott Mátray-féle téglagyár égetett épületdÃszei és Bozsik Kálmán szÃnes kerámia applikációi. Ezek az elemek kiegészültek a kor szecessziós stÃlusára jellemzÅ‘ magyaros virág- és indadÃszes ornamentikával, amelyet a belsÅ‘ben a tórafülke fölött is alkalmaztak. Az épület megoldásaiban a tervezÅ‘ törekedett arra, hogy az új épÃtészeti megoldások és vallási elÅ‘Ãrások összhangban legyenek. Újdonságnak számÃtott a fÅ‘homlokzat lépcsÅ‘s elrendezése.
A két homlokzati négyzetes lépcsÅ‘torony tömbjét a tervezÅ‘ megbontotta egy alacsonyabb tetÅ‘vel szerelt elÅ‘ épÃtménnyel. Erre a látványra törekedett a fél-nyeregtetÅ‘s, zárt elÅ‘csarnok és mögötte emelkedÅ‘ fÅ‘homlokzati falsÃk is, melyet magas oromzatos kör alakú, rozettás ablakkal láttak el. Külsõ hivatkozások:
|