Forrás: http://varda.hu/hirlevel-sajto/kastelylatogatasra-hiv-vardai-szasz-kuria „Özvegye és hagyatékának kezelője, Szászné Hajdú Katalin előzetes bejelentkezés alapján – belépődíj ellenében – fogadja az érdeklődőket A festőóriás, Szász Endre halálának 8 éves évfordulója alkalmából a művészre emlékezve özvegye, Szászné Hajdú Katalin szeptember másodikára meghívta a várdai nyugdíjasokat a kastélylátogatásra. Ezzel régi vágya valósult meg az egykor a kúriában dolgozó, valamikor ott gyerekeskedő, vagy éppen ifjúságát ott töltő várdai nyugdíjasoknak, hiszen mai állapotában még nem láthatták a hajdani kultúrházat, az egykori színpad helyén visszaállított télikertet, az egykori osztálytermet, ifjúsági klubot, a tanács régi épületét. Sokaknak a szülei is itt dolgoztak az egykori Somssich-Matolay kastélyban. Szász Endre és felesége 1991-ben költözött be a kúriába, amelyet előtte három éven át újítottak fel.”
Forrás: http://www.sonline.hu/somogy/kultura/leonardoi-onarckep-a-tinilanyok-kedvence-seta-a-szasz-kuriaban-452368 Feltöltve: 2012. július 17. 07:37 Vas András „A kinti trópusi forróság után kifejezetten kellemes a klíma: a hajdani Somssich-Matulay-, majd Szász-kúria falai dacolnak a hőséggel. Anno, amikor a festőóriás megvásárolta a várdai kastélyt, kevesen hitték, megmenti a patinás épületet, s valóban ígéreteihez hűen eredeti állapotában újítja fel, s még a kastély körüli parkba is életet lehel. A házat pedig már életében valóságos múzeumnak rendezte be, saját festményei, szőttesei, kerámiái, nyomatai mellett az antik iránti rajongásának megannyi megnyilvánulása kapott helyet a falak között.” ….. „A műterem akár önálló kis múzeumként is megállná a helyét, porcelánok, faliszőnyegek, a festő állványa, rajta a megkeményedett, kikevert színekkel, az egyik polc pedig roskadozik a könyvektől. Omar Khajjám Rubáijátjából vagy fél tucat kiadást találunk, mindegyiket a művész illusztrálta, sőt, tulajdonképpen a nagy áttörés is részben a könyveknek köszönhető.Szász Endrét ugyanis 1950-ben koholt vádak – fegyverrejtegetés – alapján tíz év börtönre ítélték, s bár egy év múlva szabadult, ajánlatos volt neki valami politikailag semleges témát keresnie. Így egy ideig könyvillusztrátorként kereste kenyerét: több száz mű díszítése fűződik a nevéhez, s ezekkel a tollrajzokkal és rézkarcokkal vált széles körben ismertté. Ekkor alakította ki stílusteremtő vonalrajzait, s készítette sajátos, puha felületeket létrehozó, hidegtű technikával készült rézkarcait, s alakult ki egyedi művészeti stílusa, a jellegzetes Szász Endre kompozíció, elvont, erősen stilizált alakokkal, amelynek fő motívuma a művészi fantázia szülte, szemben álló, hosszú nyakú és vállú, keskeny arcú félalak.”
Köszönet a látogatási lehetőségért, egy különleges élményben lehetett részünk, amely során betekintést nyerhettünk a művész mindennapi életébe, sokrétű alkotó tevékenységébe, köszönöm szépen Szászné Hajdú Katalin-nak az élményekben gazdag vezetést.
Külsõ hivatkozások:
|