Nagy Vilmos gyűjtemény tulajdonos: 1957 tavaszán találkoztam elÅ‘ször a magnetofonnal. Egy debreceni barátom épÃtett egyet, ami akkor óriási dolognak számÃtott. Az akkor összeszedhetÅ‘ műszaki tudással megépÃtett egy oda-vissza játszó készüléket egy rádiódobozba rakva. Hatalmas csoda volt! 1960 nyarán végeztem a Gépipari Technikumot Debrecenben. Az elsÅ‘ orsós magnóm egy Vörös Szikra volt. A harmadik technikusi fizetésembÅ‘l vettem egy Terta 811-es magnetofont. 1050 forint volt a fizetésem, a magnó 3300 forintba került, ezért részletre vásároltam meg. Utána egy BRG gyártmányú M 8-as CALYPSO, aztán egy cseh TESLA. A gyűjtés csak tizenöt éve kezdÅ‘dött. Gépészként éltem le az életem, de szerencsére a magnetofon két nagy szakmai témát ölel föl, az egyik a gépészet, a másik az elektronika. Az elektronika máig jobban kifog rajtam. Az még egyszer sem fordult elÅ‘, - pedig itt irgalmatlan mennyiségű, 450 darab készülék van - hogy egy gépészeti problémát ne tudtam volna megoldani.
A múzeum három helyiségből áll.
- Rövid hangrögzÃtés-történettel kezdÅ‘dik a kiállÃtás. Edison fonográfjától kezdve, a gramofonokon át minden fontos állomást érintünk. Itt találhatóak a legöregebb masinák.
- A középső helyiségben a 60-as, 70-es, 80-as évek külföldi masinái láthatóak. Itt a gyűjteményt olyan szintre sikerült fejleszteni, hogy az én tudomásom szerinti összes cég, akik stúdió masinákat gyártottak, - kettő kivételével - mindegyik képviselteti magát.
- Végül a harmadik, a stúdió helyiség, ahol a célom, hogy profi hangzásbemutatót is tartsak.
Külsõ hivatkozások:
|