Széphalmon, Kazinczy Ferenc egykori gyümölcsöskertjének helyén 2008. április 23-án megnyÃlt A Magyar Nyelv Múzeuma. Az Európában egyedülálló intézmény modern és mégis tájba illÅ‘ impozáns épületét Radványi György Ybl-dÃjas épÃtész tervezte. A múzeum létesÃtésének gondolata Dr. Pásztor Emil nevéhez fűzÅ‘dik, aki az egri tanárképzÅ‘ fÅ‘iskola tudós nyelvésze, a Kazinczy Ferenc Társaság tagja volt. A múzeumban három kiállÃtótér, könyvesház, szemináriumi terem kapott helyet, valamint egy elÅ‘adóterem száz kényelmes zsöllyével, korszerű hang- és fénytechnikával, amely alkalmassá teszi hangversenyek, kulturális találkozók, irodalmi estek megrendezésére is. A magyar nyelv múltját, jelenét és reményteljes jövÅ‘jét bemutató állandó kiállÃtás 2009. október 23-ára készül el, korszerű hang- és látványelemeket is alkalmazva szemlélteti majd nyelvünk fejlÅ‘dését, képet ad táji tagozódásáról, mai változatairól.
A Magyar Nyelv Múzeumát a Kazinczy Ferenc emlékpark veszi körül. A park Széphalom belterületén, a közút mellett található. A szépen gondozott emlékpark védett természeti érték. Területe 4,4 ha, 1976-ban az egészségvédelemre jelölte ki a MezÅ‘gazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium. Az akkori adatok szerint tengerszint feletti magassága 110-120 m, talaja homokos, részben agyagos vályog. Az elÅ‘forduló fafajok: gyertyán, akác, kÅ‘ris, erdeifenyÅ‘. A faállomány két osztályba sorolható, az átlagos záródás 40%. A kert közepén ligetes, füves rész van, mÃg a keleti és déli szélén, több fafajból álló, vegyes korú és záródású állomány található.
2008. október 24-én, 25-én és 26-án Széphalmon, A Magyar Nyelv Múzeumának parkolójában állt három napig a Nyugat-busz. A PetÅ‘fi Irodalmi Múzeum a 100 éves a Nyugat cÃmű kiállÃtáshoz kapcsolódva egy országjáró Nyugat-buszt indÃtott. A „mozgó” kiállÃtás a korszakos jelentÅ‘ségű folyóirat történetét és fontosabb alkotóit dokumentumok és fotók százaival mutatja be, de a szerzÅ‘k hangfelvételek és archÃv filmfelvételek segÃtségével is megelevenednek. A Nyugat működésével kapcsolatos egyéb információkat (a Nyugat és a társművészetek kapcsolata, a Nyugat Könyvkiadó tevékenysége, budapesti és országos topográfia) érintÅ‘képernyÅ‘s számÃtógépeken lehet majd olvasni, és internetkapcsolat is lesz a PetÅ‘fi Irodalmi Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár honlapjához. Részletesebb információ Külsõ hivatkozások:
|