A Dóm téren, és lejjebb, a Szent István téren is, már a Világörökséggé nyilvánított ókeresztény temető területén járunk. A kettőt elválasztó sétányról nyílik a Cella Septichora Látogatóközpont - modern bejáratán át juthatunk el az ókeresztény emlékek többségéhez.
A római kori Pécs, Sopianae ókeresztény temetoje 2000 óta a világörökség része. A temeto építészeti emlékei, festett és festetlen sírkamrák, kápolnák, épített sírok és sírboltok, átvészelve az eseményekkel teli évszázadokat, különösen a római kort követo nehéz idoket, szerencsésen fennmaradtak napjainkig. Nem utolsósorban azért, mert az emlékcsoport tudományos értékelésén túl az emlékek megorzése és bemutatása mindig természetes volt a városban élo és dolgozó kiváló történész, régész és építész generációk számára. A Péter-Pál sírkamra jelentoségét már a XVIII. században felismerték és megmentésérol gondoskodtak. A szintén korán elokerült Korsós sírkamrát és a Cella Trichorát is helyreállították az adott kor színvonalán, ugyancsak az ötvenes és hatvanas években feltárt Apáca utcai festett ikersírt és sírkamrákat. A XX. században sokszor nagyon nehéz körülmények között folyt a temeto feltárása.
A Cella Septichora Sopianae késo római ókeresztény temetojének régóta ismert épülete, az egyik legjelentosebb pannóniai szakrális építmény, amelynek teljes feltárására a mai napig nem került sor. „Mostoha sorsát” kedvezotlen elhelyezkedésének köszönheti. Nyugati zárófala a plébánia épülete alatt található, északi és keleti része a Káptalan utca alatt van, 6 méter mélységben. Nincs még egy ilyen épület a magyar régészetben, amelynek feltárására oly sok tervet szottek volna, és amelynek feltárása régész generációk álma volt évtizedeken keresztül.
A hétkarélyos temetői épület, a Cella septichora nevét viseli a látogatóközpont, de itt látható a Korsós és a Péter-Pál sírkamra, amelyek értékes falképeikről kapták nevüket, és több más, számozott sírkamra is.
Az ország egyik legjelentősebb ókori temetői épülete az Ókeresztény Mauzóleum. Ez a Látogatóközponton kívül található, ahogy az Apáca utca 8. és 14. szám alatti házak udvarán feltárt két ókeresztény temetőrészletet is.
A régészeti kutatások nem fejeződtek be, az eddig feltárt jelentős értékek közül jelenleg egyedül a székesegyház keleti szomszédságában található háromkaréjos építmény, a Cella trichora maradt továbbra is elzárva a nagyközönség elől, 1,30 m magasságig álló falainak értékes XII. századi falfestményei csak engedéllyel tekinthetők meg.
A Látogatóközpont autóval nem közelíthető meg, az autót közeli utcában (fizető) parkolóban kell hagyni és gyalogosan kell megközelíteni a Szent István teret, amely már új arcot kapott, a Pécs 2010 - Európa Kulturális Fővárosa project keretében. Külsõ hivatkozások:
|