Az Iparművészeti Múzeum szecessziós palotája az ÜllÅ‘i úton a magyar és európai épÃtészet kiemelkedÅ‘ emléke. EredendÅ‘en is múzeumnak épült, Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján. 1896-ban a Millenniumi ünnepségek záróakkordjaként adták át a Zsolnay-épületkerámiával borÃtott csillogó épületet.
Épülettörténet (forrás:http://www.imm.hu/hu/contents/20,Épülettörténet) Az Iparművészeti Múzem palotája, a magyar szecessziós épÃtészet remekműve, 1893 és 1896 között épült Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei szerint. Lechner oly módon teremtette meg az egyetemes igényű és értékű magyar nemzeti épÃtészeti formanyelvet, hogy egyaránt merÃtett a keleti, a nyugati, valamint a magyar népi művészetbÅ‘l. Az európai szecesszió kiemelkedÅ‘ épületének számÃtó palota megoldásai különlegesek: kÃvülrÅ‘l hatalmas, szÃnes kupola borul az épületre, mely belül keleti pompát idézÅ‘ architektúrával, továbbá kétszintű árkádsorral övezett nagy üvegcsarnokkal fogadja a látogatót. Magyaros ornamentikával gazdagon dÃszÃtett külsÅ‘-belsÅ‘ kerámiaburkolatát és tetÅ‘zetét a világhÃrű pécsi Zsolnay-gyár állÃtotta elÅ‘. Az épületet a millenniumi rendezvények záróakkordjaként Ferenc József osztrák császár és magyar király avatta fel 1896. október 25-én. A múzeum ekkor kapott elÅ‘ször önálló épületet, bár az intézmény gyűjteményeivel együtt már 1872 óta létezett: a londoni és a bécsi után ez a világon harmadikként alapÃtott iparművészeti múzeum. Létrehozásának fÅ‘ célja az volt, hogy a magyar műipar fejlesztése s a közÃzlés nemesbÃtése céljából példaértékű műgyűjteményt hozzanak létre, s a muzeális gyűjtemény mellett könyvtár és iskola is működjék benne.
Gyűjtemények Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek teljessége világviszonylatban is ritka.
A műtárgyak áttekintést nyújtanak az összes lehetséges műfajban az egyetemes és magyar iparművészet történetérÅ‘l, a középkortól a 20. század elsÅ‘ harmadáig, sÅ‘t napjainkig. Képet adnak az egykori főúri enteriÅ‘rök és életmód gazdagságáról, a polgári, nagypolgári műgyűjtemények igényességérÅ‘l, magas szÃnvonaláról.
A műtárgyak öt gyűjteményi fÅ‘osztályon találhatók. A múzeumban az alapÃtáskor művességek, anyag és technika alapján sorolták be a tárgyakat, s mivel ez a rendszer megfelelÅ‘, napjainkig fennmaradt.
- Kerámia és üveggyűjtemény
- Kisgyűjtemények
- Bútor gyűjtemény
- Textil és viselettörténeti gyűjtemény
- Ötvös gyűjtemény
Külsõ hivatkozások:
|