Kőszeg (németül: Güns, horvátul Kiseg, vendül: Küseg, szlovákul: Kysak) város Vas megye nyugati szélén, az osztrák határ közelében. A Kőszegi járás központja. Városrésze: Kőszegfalva.
A környék a 12-13. századtól, a német katonai betörések elhárÃtása miatt, hadászati fontosságú lett. Sorra épültek a KÅ‘szegi-hegységben a kÅ‘várak, amelyek közül az egyik az Óházon emelt ún. FelsÅ‘vár volt. A 13. század második felében a Németújvári család ide tette át székhelyét. Henrik és fia, Iván, jelentÅ‘s épÃtkezéseket kezdett. A régi vár alatti, Gyöngyös-parti területen felépÃtették új erÅ‘sségüket, a reprezentációs igényeket is kielégÃtÅ‘ Alsóvárat. MegalapÃtották KÅ‘szeg városát, amelyet falakkal is megerÅ‘sÃtettek. Az elsÅ‘ lakók egy része német telepes volt, akiknek különbözÅ‘ kedvezményeket és kiváltságokat adtak.
A templomról: "A Jézus szÃve templom plébániatemplom KÅ‘szeg történelmi belvárosában áll, ott, ahol a Várkör a FÅ‘ térbe torkollik.
A neogótikus templomot Ludwig Schöne bécsi épÃtész tervei alapján 1892–1894 közt épÃtették a fÅ‘téri Korona szálló helyén. ElÅ‘ször az egyház újÃttatta fel 1936-ban, másodszor az állam 1987-ben.
A háromhajós csarnoktemplomnak csonka kereszthajója van, szentélye sokszöggel záródik. Bejárata fölött emelkedik az 57 méteres torony, amit két fiatorony dÃszÃt. Harangja Händel Saul cÃmű oratóriumából játszik részletet.
Belül a bejárat fölött tört mellvédfalas karzatot képeztek ki.
A belső, úgynevezett polikrom mennyezet-, fal- és oszlopfestés Otto Kott műve. Több üvegablakát helyi családok adományozták. Az ablakok Jézust, Szűz Máriát, Szent Józsefet és több magyar szentet és boldogot (Szent István, Gizella királyné, Szent Imre, Szent László, Szent Erzsébet, Szent Margit) ábrázolnak. Berendezési tárgyai közül több darab középkori és barokk, a Szent Jakab-templomból kerültek ide.
Faragott faoltárai Bécsben és Tirolban készültek.
Orgonája 1894-ben készült a Rieger-fivérek üzemében. A 21 regiszteres, két manuálos hangszer a gyár korai alkotásainak egyike.
A kegytárgyak közül több szép középkori és barokk ötvösmunka a Szent Jakab-templomból került át ide. Különösen értékes a korábbi plébániatemplom felszerelésébÅ‘l megmaradt két kehely: az egyik 1421-ben, a másik 1486-ban készült. Az utóbbi, gótikus aranyozott ezüst kehely Wolfgang Haiden munkája. Különlegessége a szárán levÅ‘ gomb (nódusz) kápolnás dÃszÃtése. A kupa kosara áttört, liliomos, talprészén a művész Szent Dorottya alakját domborÃtotta ki.
Nagyon szép a 15. század második felébÅ‘l származó aranyozott ezüst úrmutató, a torony alakú gótikus monstranciák szép példája. A szentségház felett egy oszlopos, központi kápolnában áll a szenvedÅ‘ Jézus szobra. A csúcsban végzÅ‘dÅ‘ gúlán kereszt látható a megfeszÃtett Jézussal.
Itt Å‘rzik az ún. Bezerédj-kazulát, amit Bezerédjné Bottka Mária készÃtett 1708-ban." (Forrás: Wikipedia) Külsõ hivatkozások:
|